Бесіди
Церква Успіння Пр. Богородиці 1667
Церква на карті.   Фото 17.11. 2006.
Відомо, що в селі у 1667 році монахи о. Філарет, Служка і о. Теофан Осташевич заснували василиянський монастир, який проіснував до 1787 року. Він розташовувався на березі р.Білої, був оточений земляним валом і ровом. На території монастиря було дві церкви - Успення Пр. Богородиці та св.Онуфрія. Після закриття монастиря Успенська церква стала парафіяльною. У 1835 році на її місці споруджено існуючу дерев`яну церкву, як свідчить різьблений напис на надпоріжнику західних дверей (у перекладі): "Цей дім збудований Р.Б. 1835 Місяця липня дня 5".

Реконструйована у 1847 та ремонтована у 1890 роках. Перед 1912 р. підвищено баню, добудовано на західному фасаді ганок та помальована всередині. Власне ганок у вигляді портика, який підтримують дві пари побілених дерев`яних колон, надає церкві певного шарму. В 1961 - 1989 рр. стояла зачиненою. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УАПЦ.

Розташована на західній околиці села, на рівній ділянці, на правому березі річки Біла. Будівля двозрубна, тридільна, одноверха, розмірами 13,4 м. х 6,0 м. Складається з трьох рівношироких об'ємів: західний об'єм - нава - завершений чотирибічним верхом з одним заломом, вкритим великою чотирибічною банею. Над спільним трисхилим дахом вівтаря і захристії здіймається невелика восьмибічна баня. Церкву оточує широке піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, перерване в місцях прилягання ганків при західному і південному входах у наву.

Стіни підопасання складаються з відкритого зрубу, надопасання - кожуховані гонтом. На захід від церкви знаходиться деревяна двоярусна надбрамна дзвіниця колишнього монастиря, розмірами 5,0 м. х 5,0 м., збудована у 1751 році. Другий її ярус - стовпової конструкції, вкритий пірамідальним наметом. Дзвіниця майже дорівнює ширині церкви (рідкісний випадок) і має широкі (2,3 м.) ворота.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд церкви на початку ХХ ст.   Фото з www.fototeka.ihs.uj.edu.pl
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор