Кам'янка-Бузька
Церква Св. Миколи 1667
Церква на карті.  Фото 6. 06. 2014
Колись ошатна дерев`яна Миколаївська церква та дзвіниця, яка розташовується на північ від центру містечка, стоїть покинута. Святиню, згідно різьбленого кириличного напису на південних дверях, збудовано у 1667 році за старости камінецького Ієроніма Радзійовського. До 1789 року церква св.Миколи була окремою парафією, яку в цьому році приєднали до церкви Різдва Пр.Богородиці.

За час свого існування декілька разів оновлювалася і реставрувалася. Перша реставрація відбулася у 1759 році. 1867 року церкву важили, тобто під підвалини підвели кам`яний фундамент. До 1939 р. її патроном був місцевий землевласник Тадей Раковський. До 1954 р. час від часу у церкві проводилися богослужіння. У 1961 р. святиню закрили. Храм реставрований у 1962 р. (арх. І. Старосольський) і в 1971 р. (арх. Л. Дмитрович).

Церква складається з квадратного центрального зруба та гранених, п'ятистінних бабинця й вівтаря. Середній зруб значно вищий від бокових, а всі три частини завершені на восьмериках банями з ліхтарями і маківками. Будівля розміром 18,5 х 8,2 м. збудована з соснових брусів на дубових підвалинах. Зовні церква обшита гонтом, оточена критою галереєю на 30-ти стовпах. Власне вона додає святині колоритного вигляду.

Цікаво, що церква стоїть на 50 см. нижче рівня землі. В інтер`єрі знаходиться п`ятиярусний іконостас XVII ст., з багатьма іконами, на сьогодні втраченими. Всередині церкву оновлювали у 1898 році. Тоді переробили іконостас, зробили двоє бічних дверей у ньому. У 1905 році храм відновив маляр Йосиф Сидорович з Монастириськ. Він виконав клеєвий стінопис у всіх частинах церкви, відновив іконостас і три вівтарики, намалював п`ять нових образів, в тому числі - ікону св.Миколи.

Дерев`яна, каркасної конструкції триярусна дзвіниця розміром 5,0 х 4,5 м. зведена з дубових брусів і накрита шатром. За різьбленим написом на надпоріжнику дверей її датують 1762 роком. Очевидно, ця дата відноситься до ремонту, чи реконструкції, яка відбувалась, згідно напису, за війта старшого Стефана Сидоровича. У 1880 році дзвінницю реставрував майстер Андрій Горонцій. Він же до церкви з північної сторони вівтаря в цьому році добудував захристію.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: "Галицька брама". Львів: "Центр Європи", серпень, 1998. - 16 с.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Кам'янка-Бузький
район
___

Львівська
область
___

Дзвіниця без ремонту.  Фото 7. 03. 2007
Вигляд у 1970-х рр.  Фото В. Каринского (г. Москва)
1915 рік. Фото Андрій Корнелліа(?) з www.lvivcenter.org
А це період з 1904 до 1914 року. Фото з www.lvivcenter.org
Вид на іконостас. Фото з "Замки і Храми України".
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор