Закомар'я
Церква Собору Пр. Богородиці 1782
Церква на карті.   Фото 30.07.2008.
Перша згадка про існування церкви у селі відноситься до 1696 року. Існуюча дерев`яна збудована в 1782-1783 рр. Церква стояла на дубових підвалинах, мала стіни з різаного дубового і соснового дерева і підлогу з дощок. У 1805 році гонтове покриття вже вимагало ремонту. У той час стіни дзвіниці були шальовані сосновими дошками, а дах покритий новим гонтом. У 1875 році в церкві встановили іконостас. Тоді церква була частково покрита бляхою, а частково гонтом. У 1896 році прибудували захристію.

У 1900-1903 рр. відбулася реконструкція церкви: підняли і переробили дах, який тепер вінчали три бані покриті цинкованою бляхою, стіни будівлі оббили дошками, поставили присінок до бабинця. У 1904 році дерев`яну дзвіницю з п`ятьма дзвонами (сьогодні не існує - моя прим.) перетягнули з одного кінця подвір`я на інший. Влітку 1915 року, при відступі російського війська, його солдати пограбували церкву, зокрема забрали усі дзвони з дзвінниці.

У 1962 році радянська влада закрила церкву. Та місцеві селяни в 1980-х рр. нелегально провели внутрішнє оновлення будівлі. Коли про це дізналися чиновники, то прислали до церкви людей, які замалювали весь інтер`єр жовтою фарбою і оголосили, що тут буде краєзнавчий музей. У 1989 році церкву офіційно відкрили. Незабаром парафіяни розмалювали церкву всередині та відновили іконостас. Церква в користуванні громади УГКЦ(?).

Стоїть на західній околиці села, при дорозі до села Петричі, на рівній оточеній деревами ділянці. Вівтарем орієнтована до південного сходу. Тризрубна, триверха. Центральний квадратовий в плані зруб нави ширший від квадратових зрубів бабинця і вівтаря. До бабинця прилягає великий рівноширокий присінок, до вівтаря з півночі - чимала квадратова ризниця, вкрита на низькому восьмерику шоломовою банею з маківкою. Таке завершення ризниці я побачив уперше.

Церкву (крім присінку та ризниці) оточує широке піддашшя, оперте на фігурні випусти вінців зрубів. Стіни будівлі вертикально шальовані дошками і лиштвами, стіни присінку - тільки дошками. Церкву завершують три світлові восьмерики (над навою - більший) вкриті високими шоломовими банями, які вінчають великі грушеподібні маківки. За 25 м. на схід збудована нова мурована церква.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Буський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор