Ясниська
Церква Св. Миколи 1900
Церква на карті.  Фото 19. 05. 2013.
Перша церковна споруда в селі була збудована у 1550 р., попередня до існуючої постала ще у 1680 році. Та оскільки вона з часом стала тісною та трухлявою, у 1880 році церковний комітет Ясниськ вирішив побудувати нову церкву. Нову дерев’яну церкву збудовано у 1900 році, але на хресті, що висить при вході, є дата “1901”, що цілком може позначати дату завершення будівництва.

Довгий час церква була непосвяченою, але відправи в ній відбувалися. Відомо, що матеріали для будівництва підготували за одну ніч. Проектував цю церкву відомий архітектор Василь Нагірний, а будували під керівництвом майстра Петра Копчука зі села Яворова на Косівщині. У старому церковному інвентарному списку зазначено, що новий іконостас виготовили на зразок старовинного, який зараз у каплиці сестер Василіанок у Львові.

Можливо також, що великі бічні образи та образ св. Миколая малював відомий львівський художник Антін Манастирський. У церкві ще досі висить дзвін з 1874 року. Над цією датою є напис “Zyg(mund?) Mozer”. Кажуть, це назва власника ливарні дзвонів. Храм зовні ремонтований в середині 2000-х рр. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Розташовується у центрі села, при дорозі, на підвищенні, біля цвинтара. Хрещата в плані одноверха будівля. До центрального квадрата нави з чотирьох сторін прилягають прямокутні рівноширокі бабинець, вівтар і бокові рамена. До східної стіни вівтаря прибудоване рівношироке і рівновисоке приміщення захристії. У південній стіні південного крила нави є бічний вхід.

Церкву оточує піддашшя з металевого профнастилу, оперте на профільовані випусти вінців зрубів. Стіни підопасання з відкритого зрубу, надопасання - шальовані горизонтально деревяною вагонкою. Середхрестя нави на четверику завершує світловий восьмерик, вкритий шоломовою банею з ліхтарем і маківкою. Чотири аналогічні ліхтарі з маківками вінчають гребені двосхилих дахів бабинця і бічних рамен, а також багатосхилого даху вівтаря. 

На північний захід від церкви була розташована дерев'яна стовпова квадратова двоярусна дзвіниця, вкрита наметовим дахом. Сьогодні на південний захід від церкви знаходиться мурована триярусна дзвіниця, вкрита банею, яку вінчає величезний ліхтар з маківкою.

На цвинтарі зі східної сторони від вівтаря можна побачити могили парохів: "Отець Антін Ніжанковскій 1834-1906", "Отець Григорій Мирович 1895-1979", "о. Протцак Іван Васильович 1939-1997". Також там же є могила, на якій напів стертий напис сповіщає, що тут похований парох с. Домажир о. Олександрович з дружиною Фелицією.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
Р. Кураш, В.Слободян, І.Чорновол "Каталог пам'яток історії та культури Яворівського району Львівської обл.". Дрогобич-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Іконостас церкви. Скріншот з відео (авт. - Юрій Малюга, 2017 р.) з www.youtube.com