Ясениця
Церква Св. Параскеви 1810
Церква на карті.  Верхи після ремонту.  Фото влітку 2015 року, О. Ганущин.
Найдавніші згадки про церкву походять з податкового реєстру 1510 р. 23 червня 1534 р. самбірський староста Станіслав Одровонж продав для церкви лан грунту священику Ваську. Привілей парафія отримала у 1660 р. від польського короля Яна Казимира. Візитатор у 1766 р. застав у селі дерев'яну тризрубну триверху церкву, над бабинцем була емпора.

У 1810 р. на її місці постала існуюча дерев'яна церква. У 1875 р. будівля ремонтувалася, а у 1901 р. відновлена і помальована. Про це доносить напис на поруччях хорів: "Василь Чайка маляр з Головска 1901 помаловал цілую церков сціні і олтарі". З 1974 по 1989 рр. стояла зачиненою. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Церква розташовується у північній частині Ясениці (інша назва - Ясінка, давніше - Ясінка Масьова), недалеко головної дороги, на рівній ділянці, на цвинтарі. Тризрубна, триверха бойківського типу будівля. Складається з восьмибічної (квадрат зі зрізаними гранями) нави, гранчастого вівтаря та квадратового бабинця. До вівтаря з півночі прибудована ризниця - моє доповнення.

Восьмерикові верхи (нави - з трьома заломами, бабинця і вівтаря - з двома) завершені восьмибічними стіжками з маківками; маківка нави на ліхтарі. Оперізує церкву широке піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів та вісім потужних круглих мурованих колон на кам'яних базах, поставлених на рогах об'ємів. Стіни підопасання ошальовані вертикально дошками, надопасання і першого залому - кожуховані гонтами.

Зберігся первісний портал головного входу, надпоріжник якого вирізьблений у формі "ослячого хребта". На південний захід від церкви розташована двоярусна деревяна дзвіниця, вкрита наметовим дахом, яка одночасно служить брамою на прицерковну територію і цвинтар. Дзвіниця збудована, згідно з написом на брусі "Року 1850".  До неї від заходу прибудували деревяну прибудову господарського призначення, а зі сходу примикає невисокий кам'яний мур - моє доповнення.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Іконостас.  Фото 2006 р., Karel Kuca (Чехія).
До ремонту.  Фото 12. 05. 2011.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор