Нижнє Гусне
Церква Прсв. Трійці 1903
Самбірський староста Старжеховський привілеєм, виданим у 1556 р., засновує село і надає лан землі для попівства. Одна з попередніх церков - Втечі до Єгипту Пр. Богородиці, ймовірно, була збудована у 1655 р. На її місці на початку ХІХ ст. (після 1803 р.) збудували нову дерев'яну церкву Непорочного зачаття Пр. Богородиці, яка була знищена вогнем у 1888 р.

Збудована замість неї, у 1890 р. , нова дерев'яна церква знову згоріла до тла 19 жовтня 1902 р. У 1903 році зведено існуючу церкву відомим майстром-будівничим Лукою Снігурем з Погара на Сколівщині. Благословлена церква Св. Трійці 15 листопада 1903 р. Простояла закритою з 1949 по 1989 р. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Розташована посеред села, на місці попередньої, на цвинтарі, на схилі гори, за потоком Гуснянкою. Давніші церкви стояли в нижній частині села на старому цвинтарі. Оригінальна будівля майстра-самоука Луки Снігура більше нагадує неоукраїнські церкви, ніж раніші його бойківського типу будівлі. Хрещата в плані церква зі смерекових брусів на мурованому фундаменті.

До восьмибічної нави прилягають прямокутні зруби: бічні рамена, вівтар з невеликою прямокутною північною ризницею та бабинець. Середхрестя вінчає високий світловий восьмерик, вкритий приплюснутою банею з ліхтарем і маківкою, двосхилі дахи вівтаря і бабинця увінчані меншими восьмериками, ще менші вінчають двосхилі дахи бічних рамен. Церкву оперізує піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів.

Під піддашшям, при західній стіні бабинця, схований характерний для майстра триарковий ганок, тепер засклений. Стіни надопасання були ошальовані вертикально дошками і лиштвами, а підопасання - тільки дошками (як бачите, по ремонті у 2010 р. стіни надопасання оббили горбилем, дахи перекрили металізованою бляхою - моя прим.).

На захід від церкви розташована двоярусна дерев'яна дзвіниця, збудована у 1888 р., яка була вкрита пірамідальним наметовим дахом (по ремонті другий ярус підвищили, а дах замінили на високий восьмибічний з ліхтарем та маківкою - моя прим.), під яким влаштована голосникова галерея.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Церква і дзвіниця до ремонту.  Фото 2006 р., Karel Kuca (Чехія)
Фрагмент іконостасу.  Фото 2009 р., з www.sknt.fora.pl
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор