Гряда
Церква Св. Параскеви 1876
Церква на карті.   Фото 24. 06. 2012.
Вже у 1565 році в документах написано про існування церкви, хоча найдавніші згадки датуються 1515 роком. В акті перевірки парафії с.Гряда від 1827 року зазначено, що дерев`яна церква збудована 29 травня 1714 року з різаного соснового дерева. Біля неї стояла нова мурована дзвіниця з 4 дзвонами. Патроном церкви тоді був пан Червінський. У 1832 році місцева парафія налічувала 300 греко-католиків, а в 1892 році вже було 597 вірних. 23 квітня 1868 року (за іншими даними - у 1867 р.) від того, що хтось після богослуження забув погасити свічку, згоріла церква.

Після цього, поруч згорілого храму поставили збиту з дощок каплицю. З ініціативи тодішнього пароха Гряди о. Юліана Туркевича майстер Лаврентій Дрозд почав будувати нову дерев`яну церкву при дорозі, на кам`яному фундаменті, яку освятили на свято Параскеви П`ятниці 9 листопада 1876 року. У 1895 р. виконано стінопис, наступний раз помальована всередині у 1929 році. У 1930 р. замінено первісне гонтове покриття дахів на бляшане. До 1939 р. її покровителем була фундація Станислава графа Скарбка зі Львова. Після ремонту в кінці 2000-х рр. стіни і дахи будівлі фарбовані у світло і темно жовтий. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Церкву побачите біля центру села, поруч дороги і цвинтаря, на схилі гряди. Деревяна тризрубна триверха будівля традиційного планування - ширша нава, вужчий бабинець від заходу і також вужчий гранчастої форми вівтар зі сходу. При вівтарі - дві невеликі прямокутні ризниці по боках. Оперізує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, перерване в місцях прилягання ризниць. Стіни вертикально шальовані дошками з лиштвами.

Типова тризрубна триверха церква з прибудованими до вівтаря з обидвох сторін ризницями, а до бабинця - рівношироким присінком. Стіни вертикально шальовані дошками з лиштвами. Бічний вхід - з підня до нави. Зруб надопасання нави дещо вищий, завершений світловим восьмериком, вкритим шоломовою банею зі світловим ліхтарем і маківкою.

Подібні сліпі восьмерики встановлені на зрубах надопасання нави і вівтаря. На південний захід від церкви стоїть деревяна двоярусна стовпова дзвіниця з 1876 р., накрита пірамідальним дахом, а внизу по периметру захищена фартухом. Нижче неї по схилу розташована мурована стінового типу дзвіниця на три дзвони.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Попередній вигляд церкви.   Фото 2. 07. 2007
Фото 1910 року, B. Janusz, скріншот (зображення трохи деформоване) з www.bc.wbp.lublin.pl
Вид на іконостас.   Фото: Назар Ланько, 10. 10. 2009
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор