Присліп
Церква Св. Івана Хрестителя 1895
Вперше місцева церква згадується в привілеї від 18 серпня 1554 р., яким королева Бона записала суму 16 золотих для священика Яцка, сина Івана. Лан грунту парохія отримала привілеєм короля Михайла Корибута Вишневецького з 17 квітня 1673 р., який пізніше підтвердив король Ян ІІІ Собєський 9 липня 1678 р. Попередниця нинішньої, церква Втечі до Єгипту Пр. Богородиці була збудована у 1750 р.

Теперішня будівля постала у 1895 р. Будував її майстер Петро Скільський з Плав'я, про що доносить напис на тильній стороні балки хорів (в перекладі): "Цей дім божий збудував тесля Петро Скільський з Плав'я 1895 дня 16 травня під приводом начальника Стефана Вовка". В церкві був встановлений чотириярусний різьблений і золочений іконостас кінця ХІХ ст. З 1965 по 1989 р. церква стояла зачиненою.

Після відкриття - переосвячена на церкву Різдва св. Івана Хрестителя. У 2002 р. вівтарний зруб, іконостас та частково нава згоріли в пожежі, викликаній блискавкою. По тому відновлені. Церква у користуванні громади УАПЦ.

Святиня розташована на високій горі, на цвинтарі. Це тризрубна, бойківського типу будівля. Квадратові зруби (нава ширша) розташовані по осі схід-захід. До вівтаря прилягає одночасова північна ризниця та невелика південна, з початку 1990-х рр. Бабинець, нава і вівтар завершені високими верхами з одного четверика і трьох восьмериків. Вінчають їх шоломові бані з ліхтарями та маківками.

Церкву оточує широке піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів, під якими схований засклений ганок на західному фасаді. На дубовому, декорованому різьбою у вигляді розет та хрестів західному порталі, вирізьблена дата - "1895". На північний захід від церкви розташована дерев'яна триярусна, квадратова у плані дзвіниця, вкрита восьмибічним наметом. Збудована вона у 1897 р.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд з іншої сторони.  Фото 2006 р., Tomash Hlavacek (Чехія)
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор