Дрогобич
Церква Воздвиження Чесного Хреста 1613
Церква на карті.   Фото 31.07.2007.
Фото церкви і план на поч. 1980-х рр. З "Памятники градостроительства и архитектуры...".
Дерев`яна церква Воздвиження (пам'ятка архітектури національного значення) стоїть недалеко від св.Юра, на території пожежної частини. Вперше храм  згадується у документах 1496 року. Під час татарського нападу на місто у 1499 році згоріла. Збудована у 1613 році (датується згідно напису на бантині нави). Первісно була тризрубною одноверхою. В 1661 році споруджено на емпорі над бабинцем каплицю св. Івана Хрестителя в результаті чого стала двоверхою. Деякі зміни внесені при ремонті 1715 року. Важена у 1823 році.

Стінопис церкви походить з різних часів: у вівтарі зберігся розпис поч. XVIIст. пензля майстра Григорія (?), каплиця на емпорі розмальована у 1672 році коштом Івана Кобриновича, східна стіна нави - у 1736 році. Неіснуючий вже іконостас каплиці малював у 1669 році маляр-попович Стефан Медицький. Окремі ікони "Христа з апостолами" та "Богородицю" у 1694 році намалював його син - маляр Іван Медицький. Вівтарну ікону "Св.Миколая" у 1746 році намалював о.Василь, а запрестольну "Христа-виноградаря" - Василь Глібкевич у 1753 році.

Іконостас церкви двох періодів: намісні ікони першої половини XVIIст., верхній з апостолами у 1780 році намалював священник церкви св.Параскеви у Дрогобичі о.Петро Метельський. В 1961 році церква закрита. Реставрована у 1970-1971 рр. (арх. І.Могитич, худ. А.Ерко, Н.Сліпченко, П.Лінинський) і перетворена в музейний об`єкт. На північний захід від неї розташована триярусна стовпова дзвінниця оборонного типу, вкрита високим наметом.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

У тендері 2018 року на рестраврацію стінопису церкви Воздвиження Чесного Хреста перемогло державне підприємство «Український регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут "Укрзахідпроектреставрація"» за 5 млн 54 тис. грн. За ці гроші інститут повинен укріпити зруйновану деревину, замурувати тріщини в деревині тирсою, обробити деревину спеціальним просочуванням, видалити бруд, кіптяву та плісняву з ікона та стінописів, а також тонувати втрачені елементи живопису.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

Фото з 1914 року.   Автор F. Wilczkowski з www.fototeka.ihs.uj.edu.pl.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна
Фото орієнтовно в 1930-і роки. З www.allegro.pl