Долішнє
Церква Свв. Кузьми і Дем'яна 1780
Церква на карті.  Фото 28. 10. 2008
На околиці Долішнього за формою можна розгледіти дерев`яну церкву. Місцевий чоловік підтвердив, що дерев`яна святиня існує тільки в Долішньому, а в Горішньому ніби давно стояла церква збудована з дерева, та вона згоріла ще у XIX ст. - так розказувала ще мама чоловіка, якого зустрів. Прийшов я до церкви, яка стоїть на схилі поруч цвинтаря.

Перша письмова згадка про місцеву святиню походить з 1691 року - тоді було відомо, що парох Ляшок мав тут 55 родин парафіян. Існуюча дерев`яна церква була збудована у 1780 році. У даному випадку не зрозуміло, чи мова йде про церкву в Ляшках Горішніх, якої давно немає, чи про дерев`яний храм у Ляшках Долішніх. Правда на його стіні, біля вхідних дверей, висить таблиця, згідно якої дана церква походить з 1700 року.

У 1936 році в Ляшках Долішніх проживали 699 греко-католиків, 28 іудеїв, 9 римо-католиків, в Ляшках Горішніх відповідно 877, 99, 473. Місцева дерев`яна церква виглядає просто і лаконічно - тризрубна будівля, до якої із заходу прибудований присінок, накрита двосхилими дахами (над навою вищим), на гребенях яких влаштовані три восьмибічні вежі з маківками.

Зовні стіни покриті фарбованим гонтом, вікна малих розмірів (у бабинці розташовані у два яруси). У західній частині церковного подвір`я стоїть відновлена скульптура Пр.Богородиці з Дитям , яка походить з 1909 року, у східній частині розташована мурована закрита каплиця, поруч неї стоїть невелика дерев`яна будівля, що виступає на зовні за огорожу.

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Історія сіл Ляшки Горішні, Ляшки Долішні від найдавніших часів до 1939 року". Львів-1998. - 20 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
Миколаївський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор