Смолин
Церква Преображення Господнього 1753
Церква на карті.  Фото ? року з www.map.ugcc.ua.
Найдавніші згадки про місцеву церкву зустрічаються в документах 1564-1565 рр. Існуюча збудована коштом громади у 1753 році за благословенням єпископа Перемиського Онуфрія Шумлянського. Про це повідомляє різьблений напис на одвірку західних дверей в бабинець. Спочатку це була тризрубна будівля.

У 1866 році прибудували ризницю (очевидно, мається на увазі ризниця, що видовжила вівтар - моя прим.)) та дві каплиці по сторонах нави з матеріалу розібраної церкви монастиря в урочищі Карпи. Крім нього до 1765 року існував монастир в урочищі Ямниця, а ще раніше - в присілку Попова Дуброва. Зовні ремонтована в 2010-х рр. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Стоїть в центрі села, при дорозі, при старому цвинтарі. Будівля тризрубна одноверха. До квадратової в плані нави зі сходу прилягає вужчий вівтар з прибудованою по осі ризницею, з півночі і півдня прибудовані восьмибічні каплиці, з заходу - вужчий бабинець, по осі якого прибудований вужчий з надбудовою присінок. Вхід до нього вкритий великим двосхилим дахом.

Церкву оточує піддашшя, яке розривають прибудови. Стіни підопасання нави, бабинця, вівтаря і прибудов шальовані вертикально дошками, стіни надопасання нави кожуховані гонтами. Її на світловому восьмерику, який оббитий гонтами, вкриває шоломова баня, увінчана ліхтарем і маківкою. Низькі восьмибічні верхи вкривають прибудовані каплиці.

В інтер`єрі церкви розташований п`ятиярусний іконостас першої половини XVIII ст., повністю переписаний та неповний іконостас XVII ст. з монастирської церкви. На захід від церкви розташована дерев`яна стовпова дзвіниця з 1801 року.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
Р. Кураш, В.Слободян, І.Чорновол "Каталог пам'яток історії та культури Яворівського району Львівської обл.". Дрогобич-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
До ремонту.  Фото 3. 07. 2008.