Тисовиця
Церква Св. Параскеви 1781
Церква на карті.  Фото 9. 03. 2011
Село засноване на сирому корені волоським правом 1558 року. Староста Петро Боратинський доручив крайнику Осташу Дашковичу осадити село, надаючи водночас йому право на парохію 17 квітня того ж року. Церква відзначена у податковому реєстрі 1577 року. Не збереглося відомостей про церкву у XVII - першій половині XVIII ст.

Візитатор, який відвідав село 1766 року, описав церкву, яку він застав у селі: "Церква Св. Параскеви, невідомого року будови з дерева різаного виставлена, з трьома верхами, з яких верх над навою має три заломи, а да інші - два... Дзвіниця у верху над емпорою". Парох о. Яків Дидьовський став майстром, який звів нову дерев'яну церкву 1781 року, взоруючись на інші церкви бойківського типу.

Він, ймовірно, був майстром і церкви в Бусовиськах, яку звів 1780 року. Церкву в Тисовиці відновлювали у 1881 та 1905 роках. Після Другої світової війни стояла зачиненою радянською владою від 1960 по 1989 рік. Громада 1977 року підпільно ремонтувала церкву, а після відчинення здійснила грунтовне її відновлення. "За незалежності України змінили форму верхів (були наметового типу) і ризницю перенесли з півдня на схід" - моє доповнення.

Стіни підопасання і надопасання шальовані вертикально дошками, заломи і дахи вкриті оцинкованою бляхою в травні 1998 року. Всередині церкви стіни оббиті гіпсокартоном з розписами 2000 року пензля Григорія Пірача та Володимира Гулича зі Стрілок. На захід від церкви розташована триярусна прямокутна дзвіниця, зведена у ХІХ ст. Церква, яка дуже подібна до церкви в Бусовиськах і Гвіздці, належить до найкращих зразків сакральних споруд бойківського типу Старосамбірщини.

ЛІТЕРАТУРА: Слободян В. "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району". - Львів: Камула.-2015. - 424 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Старосамбірський
район
___

Львівська
область
___

В.Ольхом'як, 2001р., "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор