Лімна
Церква Собору Св. Івана Хрестителя 1881
Джерела подають, що 1 жовтня 1534 р. самбірський староста Станіслав Одровонж продав поповичу Івашку Дяку дворище на церкву; 7 травня 1550 р. селянин з Лімної Іван Бучко з синами відступає на церкву своє поле. 29 жовтня 1558 р. король Сигізмунд Август потверджує ці документи для священика Олексія і сина. У 1786 р. в селі була збудована наступна дерев'яна церква, яку у 1881-1882 рр. замінили новою, теж дерев'яною, бойківського типу.

Звів її, згідно з написом (неіснуючим вже) на надпоріжнику західних дверей, майстер Теодор з Терла. У 1961-1989 рр. була зачинена. Після відкриття для богослужінь переосвячена на церкву Св. арх. Гавриїла. Ремонт церкви і дзвіниці у 1989-1990 рр. здійснив місцевий майстер Степан Кіра. Тоді ж помальовані стіни церкви; у 1992 р. добудована двоярусна захристія до східної стіни вівтаря.

"В кінці 2000-х рр. почався зовнішній ремонт церкви. Станом на кінець 2011 р. усі покриття замінили на металізовану бляху, стіни усіх заломів верхів, а також північні стіни надопасання оббили дерев'яною вагонкою" - моє доповнення. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Розташована в центрі села на пагорбі, при дорозі. Традиційно орієнтована, тризрубна, триверха будівля. До вівтаря зі сходу прилягає рівноширокий зруб двоярусної ризниці. Прямокутні основні зруби (нава ширша) завершені наметовими чотирибічними верхами з двома заломами, увінчані великими восьмибічними ліхтарями з маківками. Оперізує церкву піддашя, окреме для кожного зрубу, оперте на профільовані випусти вінців.

Цільний вхід обшальований пластиковою вагонкою і перероблений зі збільшенням металевих колон ганку. Через дорогу, на захід від церкви розташована дерев'яна одноярусна, квадратова в плані стовпова дзвіниця, вкрита пірамідальним наметовим дахом. Зведена вона на початку ХХ ст. На церковній території у 1990-х рр. поставлена каплиця.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

До початку ремонту. Фото 29. 08. 2004, Pawel Pontek з www.klub-karpacki.org
Початок 2000-х років. Фото Stanislaw Krycinski з видання "Cerkwie w Bieszczadach"
Іконостас.  Фото 6. 11. 2011, Ігор Пунда.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор