Стрілки
Церква Св. Євстахія 1792
Церква на карті.  Фото 2. 10. 2015, Олександр Бендерський.
Перші згадки про сільську церкву походять з податкових реєстрів 1507 та 1515 років. На жаль, не вдалося віднайти відомостей про церкву у XVII - першій половині XVIII ст. Візитатор, який відвідав Стрілки у 1766 році залишив опис тодішньої церкви: "Церква Св. Євстахія, як видно, наново з дерева в кістку тесаного збудована з трьома верхами, з яких кожний з двома заломами... Дзвіниця над бабинцем".

Дещо пізніше в акті візитації зроблена приписка, що зведено нову окрему дзвіницю. Ця церква згоріла 1790 року. У 1792 році коштом громади на її місці виставлена нова дерев'яна церква. 1792 року до неї перенесли іконостас з церквиліквідованого жіночого монастиря у Смільниці. Під час ремонту 1889 (1989?) року до східної стіни вівтаря добудована ризниця.

На цей ремонт з фонду цісаря Франца Йосифа ІІ було виділено 50 золотих ринських. Після Першої світової війни у 1927 році гонтове покриття дахів замінили цинкованою бляхою, а у 1960-х роках - кожухування стін шалівкою дошками. За радянської влади не була зачиненою.

У 2000-х роках громада відновила храм. "Тепер зовнішні стіни церкви ошальовані горизонтально фальшбрусом" - моє доповнення. На захід від церкви розташована триярусна дерев'яна дзвіниця сучасна церкві. Церква належить до перших дерев'яних сакральних споруд Старосамбірщини терезіянського типу.

"Одним із найвідоміших парохів стрілківської церкви був автор гімну «Ще не вмерла Україна» отець Михайло Вербицький. Хоча він служив тут всього два роки, проте серед місцевих мешканців зберігся переказ, що саме у Стрілках він написав мелодію гімну" - моє доповнення. "Навпроти південно-східної стіни церкви збереглася стара кам'яна могила, на якій написано: "Тутъ спочивае НАТАЛЇЯ ЛЕВИЦКА жена пароха 1856 - 30/8 1909 въчная память" - моє доповнення.

ЛІТЕРАТУРА: Слободян В. "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району". - Львів: Камула.-2015. - 424 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Старосамбірський
район
___

Львівська
область
___

В.Ольхом'як, 2001р., "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян
Фото 6. 07. 2008
Здалека.  Фото 9. 03. 2011
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор