Сулимів
Церква Вознесіння Господнього 1900
Церква на карті.   Фото 18. 02. 2018, Алла Лебедєва.
В актах парафіяльних візитацій 1748 та 1763 рр. в Сулимові згадуються дві церкви - невелика дводільна дерев`яна крита соломою св. Івана Євангелиста та тризрубна однобанна церква Вознесіння Господнього, збудована у 1754 році. Церква св. Івана Євангелиста занепала на початку XIX ст. Церква Вознесіння Господнього була збудована на горбі над селом з соснового дерева на дубових підвалинах. Мала один купол і була досить світлою всередині. У 1860 році була побита новим гонтовим покриттям. При її огляді у 1869 році було зазначено, що церква стоїть на нових підвалинах, а кілька років тому на ній був встановлений новий купол.

Церква була вже тісною для парафіян і тому під час Богослуження чимало людей стояли на вулиці. Всередині була помальована. У 1900 році стараннями о. Йосифа Пелеха вибудовано нову деревяну церкву. Тоді ж збудували і нову дерев`яну дзвіницю та спроваджено до церкви новий іконостас. На початку неспокійних 1990-х рр., як передає телеканал 1+1., почалася війна за храм і православного священника навіть хотіли вигнати із села. Врешті ухвалено рішення про почергове використання храму. В 2013 році(?) розпочали перекривати бані металізованою бляхою. Церква у користуванні громад УПЦ КП і УГКЦ.

Дерев`яна церква розташовується у центральній частині села, біля будинку "Просвіти", на краю високого пагорба. Тризрубна триверха будівля. До ширшої прямокутної нави зі сходу прилягає вужчий гранчастий вівтар з двома невеликими прямокутними захристіями по боках, а з заходу - прямокутний бабинець з невеликим присінком. Оточує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, перерване в місцях прилягання ризниць та ганків при південному вході в наву і західному - в бабинець.

Стіни були вертикально шальовані дошками і лиштвами (тепер суцільно оббиті фальш-брусом). Вінчають церкву три шоломові бані, завершені ліхтарями з маківками, поставлені на великі світлові восьмерики. На північ від церкви розташована деревяна двоярусна стовпова дзвіниця, вужчий другий ярус якої вкритий великою цибулястою банею, посадженою на пірамідальний наметовий дах, завершеною сліпим ліхтарем з маківкою. На надпоріжнику дверей дзвіниці вказана дата побудови "року 1906".

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.
В. Лаба "Історія села Сулимів від найдавніших часів до 1939 року". Львів-1999. - 24 с.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд до ремонту.  Фото 2. 07. 2007.
Фрагмент іконостасу.  Фото з www.upc.lviv.ua.
Початок ремонту.  Фото з www.upc.lviv.ua.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор