Дубляни
Церква Богоявлення Господнього 1860
Церква на карті.  Фото 16. 09. 2018 р., Андрій Карачун.
Дерев`яна церква розташована у селищі, при головній дорозі. Відомо, що у 1507 р. в Дублянах вже існувала парафіяльна церква. Про церкву, яка існувала на початку XVII ст. знаємо лише те, що вона згоріла в 1624 році під час татарської навали. У 1660 р. постала дерев`яна будівля, яка у 1693 р. отримала привілей від польського короля Яна ІІІ Собєського.

В 1860-1863 рр. замість неї зведено теперішню дерев`яну церкву за пароха Василя Грабовського, при значній допомозі пана Целестина Созанського, нащадка колишнього власника сусіднього села Корналовичі Адама Созанського, якого австрійський уряд призначив покровителем місцевого храму з тим, щоб цієї функції дотримувалися всі його наступники.

В 1891 році за пароха Михайла Міцкевича церкву було реконструйовано (подовжено і накрито бляхою), знову ж таки при допомозі Фелікса Созанського. Наступний ремонт був 1889 року, потім відновлювали у 1970 році. Оновлену церкву освячено на свято св. пророка Іллі, за участі єпископа Костянтина Чеховича в 1900 році. 31 травня 1911 рокуі церкву врятували від пожежі.

Вогнем було спалено 283 будівлі у тому числі церковну дзвіницю та плебанію священника Юліана Плятека. Дана частина селища і до сьогодні носить у народі назву Погорілиськом. Незаперечним фактом зцілення церкви від пожежі стала церковна процесія під керівництвом священника Юліана Плятека. Миряни настільки щиро молились, що стих вітер та вогонь сам по собі почав стихати.

Під час другої світової війни німецькою владою було безповоротно забрано з дзвіниці два дзвони. В 1946 році після закриття місцевої римо-католицької парафії і виїзду польського населення до Польщі, з костелу (тепер не існує) було знято та перенесено до церкви дзвін. Передали до церкви вівтар пречистої Діви Марії (Милосердної).

З того часу у храмі знаходиться два вівтарі присвячені Богородиці. З 1946 року святиня перейшла у лоно Московської православної церкви. В 1990 році за священика Тараса Федоровича парафія повернулася у лоно греко-католицької церкви.

Дерев`яна церква тризрубна, завершена над навою широким восьмериком,  накритим великою банею з ліхтарем і маківкою. До вівтаря з північної сторони прибудована ризниця. По периметру церкву оточує широке піддашшя, об`єднане з покриттям ризниці і головного входу. Під час ремонту замінили покриття дахів, потім стіни зовні оббили пластиковою вагонкою, вікна також замінили пластиковими.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Самбірський
район
___

Львівська
область
___

До ремонту. Фото 23. 07. 2007
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Після часткового ремонту, 2010 р., Андрій Романчак з www.panoramio.com