Стиборівка
Церква Собору Пр. Богородиці 1702
Церква на карті.   Фото 31.03.2011.
Дерев'яна церква збудована, як свідчить напис на надпоріжнику західних дверей, у 1702 році і вважається однією з найстаріших (разом з церквою з села Лукавець) на Брідщині. На правому одвірку тих же дверей різьблений напис повідомляє, що церква була важена 21 серпня 1829 року. За легендою її перенесли зі села Гаї Старобрідські (сьогодні с.Гаї, на південний-схід від міста Бродів - моя прим.).

Під час Першої світової війни, 1915 р., снаряд пошкодив вівтар, відірвавши його від нави, а також іконостас. У 1917 р. почалася неграмотна відбудова, в результаті якої вівтар став нижчий від захристії. Остаточно церква відреставрована у 1928 р. На схід від старої дерев'яної знаходиться мурована з 1937 р. церква (закінчена на поч. 1990-х рр.), яку збудував майстер Василь Хоміцький за проектом архітектора Олександра Лушпинського. Церква в користуванні громади УАПЦ(?).

Церкву побачите на схилі північної околиці села, на цвинтарі. Тризрубна, одноверха. Збудована з деревяних дубових брусів на грубих дубових підвалинах розмірами 37 см. х 42 см. Прямокутний бабинець пізніший, з соснового дерева, доставлений в другій половині ХІХ ст. До нього з півдня і сходу прибудована захристія. Церква оточена піддашшям, опертим на випусти вінців зрубів. Стіни підопасання з відкритих брусів зрубу, надопасання - оббиті бляхою (в 1990-х рр. стіни надопасання, як і піддашшя навколо нави та частково вівтаря були покриті гонтом), стіни захристії вертикально шальовані дошками і лиштвами.

При північній стіні нави залишився двосхилий дашок на деревяних стовпах. Нава накрита пірамідальним наметовим дахом з двома заломами. Чотириярусний іконостас з XVIII ст., ікони мальовані на полотні. На південний схід від церкви збереглася дерев'яна двоярусна дзвіниця накрита пірамідальним дахом, збудована у 1878 р. місцевими майстрами Грицьком Саганом і Степаном Дубиною.

ЛІТЕРАТУРА: В. Вуйцик, С. Івасейко, В. Слободян "Українські церкви Бродівського району". Львів: Місіонер, 2000 р. - 192 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Бродівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор