Нижній Турів
Церква Успіння Пр. Богородиці 1914
9 квітня 1556 р. королева Ізабелла (Бона) доручила Павлу Івашковичу і Федору Яцковичу осадити село Турецьке і надати їм війтівство. 17 вересня 1567 р. король Сигізмунд Август підтвердив цю грамоту, дозволивши поставити в селі церкву і священиком при ній поставити Федорового сина Остафія. Привілеєм з 16 травня 1683 р. перемиський єпископ Інокентій Винницький надав місцевій парохії лан грунту. Цей привілей підтвердив своєю грамотою від 20 лютого 1691 р. король Ян ІІІ Собєський.

Стара дерев'яна церква Втечі до Єгипту Пр. Богородиці постала у 1792 р. державним коштом, на місці давнішої, теж дерев'яної. Це була латинізованого типу будівля. Цю церкву, не дивлячись на протести управління консервації пам'яток, розібрано у 1913 р. У 1913-1914 рр. постала нова дерев'яна церква, збудована коштом громади за о.Зенона Пясецького. Після другої світової війни не була зачиненою. Церква у користуванні громади УАПЦ.

Розташована церква скраю села, при дорозі, на пагорбі, вище від місця попередньої церкви. Орієнтована вівтарем на південь. Дерев'яна хрещата церква в неоукраїнському стилі, зведена на мурованому з каменю цоколі. Будівля складається з квадратової нави, до якої зі сходу і заходу прилягають укорочені гранчасті бічні рамена, з півдня - гранчастий вівтар, а з півночі - прямокутний бабинець.

При вівтарі, по обидва боки, розташовані прямокутні захристії. Вінчає наву світловий восьмерик, вкритий наметовою банею, завершеною сліпим ліхтарем з маківкою. Ще чотири маківки встановлені на п'ятисхилих дахах бічних рамен і вівтаря та двосхилому причілковому даху бабинця. Оточує церкву піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів.

Стіни підопасання, надопасання та восьмерика шальовані вертикально дошками і лиштвами. На захід від церкви розташована квадратова в плані, триярусна дерев'яна дзвіниця, завершена шоломовою банею, збудована у 1914 р.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Церква і дзвіниця перед ремонтом.  Фото 2009 р., автор - les lutins з www.panoramio.com
Майже весь іконостас.  Фото 2009 р., автор - les lutins з www.panoramio.com
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор