Верхній Турів
Церква Св. Пантелеймона 1890
Попередня невелика дерев'яна церква Втечі до Єгипту Пр. Богородиці, збудована коштом громади, походила, ймовірно, з початку XVIII ст. Згадка про неї є в дарчому написі на "Тріоді" львівського друку 1616 р. У 1803 р. вона визнана близькою до руїни. Ймовірно, невдовзі занепала, бо нова латинізованого типу будівля збудована щойно у 1890 р.

За місцевими переказами, її розбудовано з дерев'яної, критої соломою двірської каплиці, за зразком старої церкви в Турочках Нижніх, місцевим майстром Петром Маєцком. Кошти на будову зібрала громада за війта - жида Абрагама Гайхеля. Пошкоджена під час першої світової війни і відновлена після її закінчення. Стояла нечинною у 1960 - 1989 рр. Відновлена у 1990 р. Тоді ж добудовані ганок і ризниці. Церква у користуванні громад УАПЦ та УГКЦ.

Розташовується при дорозі на пагорбі, поряд з цвинтарем. До рівношироких прямокутних бабинця і нави зі сходу прилягає вужчий прямокутний вівтар з двома захристіями. Зі спільного для всіх об'ємів (над вівтарем гребінь незначно понижений) двосхилого причілкового даху з начілками виростають над кожним простором двозаломові восьмерикові вежі, увінчані ліхтарями і маківками.

Оперізує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, під яким на західному фасаді схований засклений ганок. На захід від церкви стоїть дерев'яна двоярусна, квадратова в плані дзвіниця, збудована одночасно з церквою.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Інтер'єр вівтарної частини.  Фото Стефан Масляник.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор