Смереків
Церква Чуда Св. Арх. Михайла 1913
Церква на карті.   Фото 11. 02. 2008.
Відомо, що у 1565 р. у Смерекові вже існувала парафіяльна церква. Також є згадки про монастир. Ерекційний акт парафії (акт юридичного закріплення за церквою земельних угідь - моя прим.) надав польський король Ян Казимир у 1663 р. Попередня дерев`яна церква походила з 1716 р., як свідчив напис на одвірку, була зведена коштом пароха о. Олекси Юркевича. На початку XIX ст. церква була з соснового дерева, стояла на дубових підвалинах і була покрита гонтом.

У 1893 р. посвятили нову дерев`яну дзвіницю. Існуюча церква збудована 21 листопада 1911 року (як свідчить напис на західному одвірку) за о. Олександра Виханського, хоча є дані, що її збудували у 1913 році. Ймовірно, проект церкви виготовив архітект Василь Нагірний, а збудував за переказами місцевих старожилів майстер Радух з сусіднього села Могиляни. Іконостас розмалював відомий український художник Антон Манастирський. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Дерев`яна церква стоїть на горі східної околиці Смерекова, біля цвинтара. Тризрубна триверха церква. Їїї конструкція традиційна: ширша нава по центрі, до неї зі сходу прилягає вужчий гранчастий вівтар з прибудованими з обох сторін ризницями, а від заходу - прямокутний бабинець. Церкву оточує піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів і приставні кронштейни, перерване в місцях прилягання ризниць і ганків при південному вході в наву та західному в бабинець. Стіни підопасання складаються з відкритого фарбованого зрубу, надопасання - шальовані вертикально дошками і лиштвами.

Після зовнішнього ремонту деревяні вікна в церкві замінили пластиковими. Рівновисокі зруби надопасання бабинця нави і вівтаря , завершують світлові восьмерики, вкриті шоломовими банями, увінчаними сліпими ліхтарями з маківками. На північний захід від церкви знаходиться деревяна  двоярусна стовпова дзвіниця. Її вужчий верхній ярус вкритий банею, що виростає з чотирисхилого наметового даху. Дата побудови вирізьблена на надпоріжнику дверей (в перекладі): "Збудована року Божого 1893 13 липня".

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд у 1990-х рр.  Фото з www.pslava.info
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор