Любеля
Церква Св. Миколи 1841
Церква на карті.   Фото 11. 08. 2008.
За переказом, у селі колись існував монастир. Попередня парафіяльна дерев`яна одноверха церква з восьмибічною банею над навою, збудована у 1767 році, згоріла у 1831 році. Нова деревяна церква зведена стараннями о. Теодора Решетиловича у 1841 році на кошти зі збірок. Відновлювалася у 1880 році за о. Михайла Косоноцького. У 1936 році стараннями пароха о. Дениса Гриневецького реконструйована за проектом архітектора Євгена Нагірного 1934 року. У 1972 році інтер'єр церкви розмалював маляр з м. Бережани Іван Адамський. Церква у користуванні громад УАПЦ і УГКЦ.

Розташована на невеликому підвищенні при сільській дорозі. Вівтарем орієнтована до заходу. Будівля хрещата в плані, триверха. При гранчастому вівтарі розташовані прямокутні захристії. У 1936 р. при добудові бічних гранчастих рамен також змінено форми бань, що надало будівлі дещо гуцульського характеру. Церкву оточує піддашшя, розірване в місці прилягання присінку до західної стіни бабинця. Стіни церкви від підвалин кожуховані гонтами. Восьмерик надопасання нави з нахиленими до середини стінами накритий наметом з заломом, завершеним цибулястою банею зі світловим ліхтарем та маківкою.

На двосхилому даху бабинця і п'ятисхилому вівтаря здіймаються вузькі світлові прямовисні восьмерики з цибулястими банями, завершеними сліпими ліхтарями з маківками. Деревяна триярусна квадратова в плані дзвіниця, зведена у 1850 р., має розширений третій ярус, накрита пірамідальним дахом. Вхід на прицерковну територію з півночі веде через квадратову в плані брамку, з різьбленими півколонами, фланкуючи вхід, вкриту пірамідальним наметовим дахом з ажуровим ліхтарем і маківкою, вхід зі сходу - через просту браму. На початку 1990-х рр. біля церкви росли високі дерева.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.

.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Церква і дзвіниця у 1990-х рр.  Фото з www.pslava.info
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор