Бортків
Церква Вознесіння Господнього 1767
Церква на карті.  По ремонті. Фото 3. 09. 2011, Олег Івашко з www.panoramio.com
В акті візитації парафії 25 жовтня 1762 року зазначено, що церква Успення Христового була збудована 1700 року за кошти громади з вільхового дерева. Стояла на дубових підвалинах. Над серединою мала один не дуже високий верх. Була покрита гонтом, всередині мала дерев`яну підлогу. Посвятив церкву о. Єремія, декан Глинянський. Біля церкви був цвинтар, також стояла дзвінниця.

Існуюча дерев`яна церква Вознесення Христового збудована 1767 року. Очевидно, що посвячував її єпископ Антін Ангелович, бо ще на початку XX ст. в церкві був антимінс, виданий ним 1768 року. У той час була покрита гонтом і мала розміри 8 сажнів 2 лікті довжини, 4 сажні ширини та висоту 6 сажнів (сажень - міра довжини = 2 м., лікоть - міра довжини = 0,59 м. - моя прим.). Біля церкви стояла дерев`яна дзвіниця з чотирма дзвонами. У 1876 році церкву всередині розмалювали.

У 1901 році біля неї вже стояла мурована дзвіниця з п`ятьма дзвонами. У цьому ж році до бабинця церкви прибудували присінок, адже вона не вміщала усіх парафіян. У 1904 році їх було 1296 осіб. 12 травня 1922 року був складений церковний інвентар. У ньому зазначено, що будівля була покрита оцинкованою бляхою, а подвір`я навколо оточене дерев`яним парканом. З мурованої дзвіниці у 1915 році московське військо забрало усі п`ять дзвонів. Церква у користуванні громади УАПЦ.

Знаходиться в центрі села, при дорозі. Тризрубна триверха будівля збудована з різаного соснового дерева на дубових підвалинах. До центрального прямокутного зрубу нави зі сходу прилягає вужчий гранчастий вівтар, а з заходу також вужчий квадратовий в плані бабинець. До вівтаря з півночі прибудована велика ризниця, до бабинця - рівноширокий присінок. Будівля оточена піддашшям, яке опирається на випусти вінців зрубів. Дахи по ремонті фарбовані у темно зелений, стіни суцільно горизонтально оббиті горбилем (до ремонту були вертикально шальовані дошками і лиштвами).

Шоломова баня з ліхтарем та маківкою завершує на світловому восьмерику зруб нави. Над бабинцем та вівтарем влаштовані низькі восьмерики, вкриті невеликими банями, увінчані ліхтарями та маківками. На південь від церкви розташована мурована стінна двоярусна дзвіниця на п'ять аркових прорізів. На прицерковній території збереглися старі кам`яні хрести і надгробні пам`ятники.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

.........................................................................................................................................................................................................................................................
Церква на початку ХХ ст.  Фото з www.fototeka.ihs.uj.edu.pl
Вигляд до ремонту.  Фото 30. 07. 2008
Золочівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор