Лосинець
Церква Св. Дмитра 1892
Невідомо, коли заснована перша церква в селі. Найстаріша згадка про неї - з 1675 р., занотована в дарчому написі на "Служебнику" львівського друку, що зберігається в церкві. Попередниця теперішньої церкви була збудована коштом Петра Матковського будівничим майстром Стасем Яворським у 1725 р., про що свідчить різьблений напис. У 1767 р. парафія отримала привілей від Миколи Ільницького, коморника граничного землі Перемиської.

У 1822 р. стара церква відреставрувалася. У 1892 р. зведено нову дерев'яну тризрубну церкву. Майстром-будівничим був Лука Снігур з Погара. Від старої церкви збереглася лише дзвіниця, збудована у 1725 р. тим же ж майстром  - Стасем Яворським (автор і дата вирізьблені на одвірку північних дверей), що збудував стару церкву. У 1900 р. до південної стіни вівтаря добудована дерев'яна ризниця. З 1957 по 1989 р. стояла зачиненою. Церква у користуванні громади УПЦ МП.

Стоїть на вершині високої гори, на цвинтарі. Орієнтована вівтарем на схід. Дуже подібна до дещо давнішої церкви в селі Гусному Вижньому, збудованої теж Лукою Снігурем. Тризрубна (нава ширша) бойківського типу будівля. Всі зруби завершують верхи з одного четверика та трьох восьмериків, вкриті шоломовими банями з ліхтарями і маківками. З заходу до бабинця прилягає триарковий ганок (тепер перетворений в закриту веранду) - "автограф" Луки Снігура.

До вівтаря з півдня прилягає велика прямокутна ризниця, вкрита пірамідальним наметовим дахом, увінчаним маківкою. "Позаду ризниці розташована могила з пам'ятною таблицею: "Тут спочиває Протоерей Худик Ігор Петрович 28.06.1944 - 29.05.2005. Вічная пам'ять" - моє доповнення. Оточує церкву широке піддашя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів. Стіни надопасання, підопасання та заломи були ошальовані вертикально дошками.

"Під час зовнішнього ремонту, який розпочали, очевидно, у 2010 р., покриття усіх дахів замінили на металізовану бляху, стіни заломів усіх верхів, а також більшу половину стін надопасання оббили дерев'яною вагонкою (станом на кінець 2011 р.)" - моє доповнення. На захід від церкви розташована дерев'яна триярусна, квадратова в плані дзвіниця з написом на порталі, що збудував її майстер Стась Яворський 1725 р. Вкрита вона пірамідальним наметовим дахом, увінчаним ліхтарем з маківкою.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Перед ремонтом.  Фото 2006 р., Tomash Hlavacek (Чехія)
Церква і дзвіниця давніше.  Фото 1.06.1997, Pawel Pontek з www.klub-karpacki.org
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор