Верхнє Гусне
Церква Свв. Апостолів Петра і Павла 1890
Місцева парафіяльна церква отримала привілей на лан грунту від короля Яна ІІІ Собєського 4 листопада 1679 р. Збудована, в середині другої половини XVIII ст., дерев'яна церква Втечі до Єгипту Пр. Богородиці дощенту згоріла у 1867 р. На її місці у 1871 р. громадським коштом виставлена нова дерев'яна триверха церква, яка була знищена пожежею у травні 1884 р.

У 1890 році майстер Лука Снігур з Погара збудував існуючу церкву у бойківському типі. В 1928 р. її відновила громада своїм коштом. Зачинена у 1949-1989 рр. Після відкриття для богослужінь переосвячена на церкву Св. ап. Петра і Павла. У 2002 р. церква зовні ошальована пластиковою вагонкою, що надало їй непривабливого вигляду. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Розташована на схилі гори над селом, на цвинтарі. Попередня стояла на горбку в Бережках, нижче по течії річки Гуснянки, на протилежному її боці (тепер на тому місці поставлена каплиця). Церква орієнтована вівтарем на схід. Складається з трьох квадратових зрубів (нава ширша). Всі три об'єми завершують верхи, з одного четверика та трьох восьмериків, вкриті шоломовими банями з ліхтарями і маківками.

З заходу до бабинця прилягає триарковий ганок (тепер перетворений в закриту веранду) - "автограф" майстра Луки Снігура. До вівтаря з півдня прилягає велика прямокутна ризниця, вкрита двосхилим причілковим дахом. Оперізує церкву широке піддашшя, оперте на профільовані вінці зрубів.

На південний захід від церкви розташована дерев'яна, квадратова в плані, триярусна дзвіниця, вкрита низьким стіжковим дахом. Верхні її яруси у 2002 р. теж ошальовані пластмасовою вагонкою. Вирізьблена на одвірку дата побудови - "1868" вказує, що звели її відразу після пожежі церкви у 1867 р.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор