Летня
Церква Св. Євстахія XVII ст.
Церква на карті.   Фото 9. 04. 2019.
Відомо, що в 1507 р. в Летні вже існувало дві парафіяльні церкви. До 1775 р. тут був і василиянський монастир св.Іллі. У 1816 (1818) р. грунтовно відновлена стара, завалена дерев`яна дводільна церква. Рік побудови її невідомий, але, ймовірно, XVII ст.

В 1901 р. її ще раз перебудували, добудувавши бабинець, розписавши стіни і встановивши новий іконостас. Церква пошкоджена у першій світовій війні і відновлена мешканцями по її закінченні. Після другої світової стояла зачиненою і використовувалася на склад інсектицидів. Після зовнішнього ремонту освячена 7.10.2007. У 2010-х роках зовнішні стіни церкви оббили дерев'яною вагонкою, встановили пластикові вікна.

Церква розташована при дорозі, на підвищенні, на просторій ділянці з ухилом на південь, оточена деревами. Місцевий мешканець старшого віку розповів, що церкві більше триста років і її перевезли сюди з іншого місця. Раніше вона належала до Меденич. Будівля низька, тризрубна, одноверха. До вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці. Церква має піддашшя. Над входом у бабинець воно утворює двосхилий дашок. Праворуч і ліворуч дверей висять прикрашені вишитими рушниками образи. Існує додатковий вхід у південній стіні нави. Усі стіни (крім верху нави) вертикально шальовані дошками з лиштвами. Стіни верху нави оббиті дерев`яною вагонкою.

Наву завершує низький верх пірамідальної форми з одним заломом, увінчаний ліхтарем з маківкою. Після останнього ремонту, як бачите, верх зробили чомусь двоярусним і збільшили маківку, яка тепер виглядає непропорційно. Дахи, звичайно, перекриті металізованою бляхою. За моїми спостереженнями, таким покрівельним матеріалом підчас ремонту сьогодні покривають чи не кожну дерев`яну церкву, адже виробник крім привабливого зовнішнього вигляду гарантує покриттю 50 років (якщо не помиляюсь) без проблем. На південь від церкви стоїть дерев`яна двоярусна дзвінниця, в фундаменті якої з півдня є двері, накрита дахом пірамідальної форми.

Біля храму розташовані старі могили. Більша половина з них забілені вапном, але на деяких видно написи. Ось найбільша могила, на якій висічений православний хрест, а під ним ледь видний напис: "Тутъ спочиваєтъ нашъ любезнъйшъй отецъ ЮАННЪ НЪМЦОВЪ деканъ Метрицкый парохъ въ Летни *19.І.1830 +14.VII.189(?). Въчная память". На сусідній могилі напис видно краще: "Съ святыми оупокой душъ, дъвыци МАРІИ ІАСЕНИЦКОЙ доньки мъстцевого пароха оупокоившойся дня 21. серпня 1881. Въчная ей память". Ну і на третій могилі таблицю замінили сучасною з написом: "Тут спочиває бувший довголітній парох в селі Летня о. ЮЛІЯН ДУЦЬКО *1880 +1938. Вічная пам`ять".

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна
Стіни без дерев'яної вагонки.  Фото 29. 10. 2009.