Криворівня
Церква Різдва Пр. Богородиці 1818
Перша церква в цьому селі збудована ще на початку XVIII ст. (за іншими даними перша церква зведена в 1660-х роках в присілку Заріччя). Всього через пів століття коштом громади постала нова церква з дерева. Збудована сьогодні дерев'яна церква насправді датується 1818 роком, хоча помилково вказали 1719 рік. Розмальована в інтер'єрі у 1868 році.

В радянський час церква постійно чинна. Біля неї кінорежисер Сергій Параджанов проводив натурні зйомки культового фільму "Тіні забутих предків". Розписи оновлені всередині церкви в 1963 році. Перекрита бляхою в 1972 році. В 2011 році церкві зовні повернули оригінальний вигляд, але залишили ґанки, добудовані у 1970-х роках. В інтер'єрі оновлена в 2016 році.

На стіні церкви пам'ятна таблиця о. Олексію Волянському (1862-1947), пароху Криворівні з 1893 по 1923 рік. Інша таблиця сповіщає, що на початку 1960-х років на парафії цього села звершував своє перше священне служіння о. Василь Романюк - майбутній патріарх Київський і всієї Руси-України Володимир. Ще одна таблиця встановлена у 2000 році з нагоди 100 ліття від від пастирського візиту на Гуцульщину митрополита Андрея Шептицького. Церква має статус пам'ятки архітектури національного значення (охоронний № 1149-Н).

Церква розташована майже посеред Криворівні, з півночі від головної дороги, на схилі. Найдавніша за віком серед збережених у Верховинському районі, а також єдина, дахи і стіни якої повністю під деревом. Один верх, короткі бічні рамена нави, два ганки з півдня від нави і з заходу від бабинця, рівноширока захристія зі сходу від вівтаря. На прицерковній території збереглася стара дерев'яна двоярусна дзвіниця, дахи якої покриті ґонтами. Проте громада використовує нову дзвіницю з п'ятьма дзвонами.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Верховинський
район
___

Івано-Франківська
область
___

Церква до реставрації.  Фото 2009 р., з "Замки та Храми України".
Рисунок Олега Козака. 1987 р.(?)
Вид на іконостас храму.  Фото ? р., з www.kolomija.com
Вигляд церкви, ймовірно, у 1930-х роках. Світлина від Robert Erik з www.facebook.com
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор