Лелехівка
Церква Успіння Пр. Богородиці 1739
Церква на карті.  Фото 19. 09. 2006.
Перша згадка про церкву походить з 1564-1565 рр. Існуюча церква збудована у 1739 році - датується за написом на північно західному випусті, вище коло головного входу. В 1811 році(?) стояла під гонтом і була вже зовсім трухлявою. Будівля вартувала всього 37,5 зр ( зр- (золотий ринський)- грошова одиниця в Галичині у 1772-1896 рр. - моя прим.).

Дзвіниця теж падала і була оцінена на 8 зр. У 1832 році в селі мешкали тільки 168 українців, а в 1903 році - 350 українців. За проектом від 1933 р. архітекта Євгена Нагірного церква розширена у 1938 р. добудовою гранчастих бічних рамен і двох прямокутних ризниць. До 1939 р. покровителем церкви був Адальберт граф Голуховський, місцевий землевласник. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква користуванні громади УАПЦ.

Розташована в центрі села, на підвищенні. Хрещата у плані одноверха, розмірами 14,3 м. х 11,3 м., поставлена на кам'яний підмурівок. По центрі - квадратова нава, до якої по осі в північно східному напрямку прилягає вужчий гранчастий вівтар з прибудованими ризницями, в південно-західному напрямку - вужчий квадратовий бабинець, а по боках до нави прибудовані вужчі гранчасті рамена.

Опасання, яке оточує церкву, опирається на випусти вінців зрубів. Стіни підопасання з відкритих брусів, надопасання - шальовані вертикально дошками. Світловий восьмерик на середхресті нави вкритий шоломовою банею, яку вінчає хрест на підхрестовому яблуку. На схід від церкви збереглася деревяна двоярусна розмірами 3,2 м. х 3,2 м. дзвіниця, вкрита пірамідальним дахом.

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Історія містечка Янова і села Лелехівка".

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор