Лагодів
Церква Св. Арх. Михайла 1872
Церква на карті.  Фото 7. 06. 2018
В акті візитації місцевої церкви св. Михаїла від 7 квітня 1742 року зазначено, що вона збудована 10 років тому коштами священника та громади. У 1803 році згідно опису церковного майна, повідомляли, що дерев`яна церква і дзвіниця перебували з запущеному стані. У нарисі М. Клемертовича зазначено, що в селі перед 1870 роком була церква з 1730 року, а біля неї дзвіниця, "що ледве опиралася вітрові".

Нову дерев`яну церкву збудували на місці попередньої у 1872 році, хоча о. Пристай писав, що це сталося в сер. 1890-х рр. Її відразу покрили бляхою, при вході зробили хори на двох стовпах. У 1894 році на краєвій виставці у Львові був представлений старовинний дзвін з Лагодова вагою біля 90 кг., відлитий у 1621 році. Дзвінниця була збудована з дерева у 1854 році.

Весною 1900 року в Лагодові було 2000 мешканців: 1451 греко-католик, 300 римо-католиків, решта - іудеї. Відомо, що в 1906 році до церкви була добудована захристія, у 1910 році північне крило нави, а в 1927 - південне, після чого храм отримав хрестоподібну форму. В ході бойових дій влітку 1915 року з церкви була збита середня баня з хрестом, а російські вояки забрали з дзвіниці усі дзвони.

Пізніше зруйновану баню відновили. Верхи дерев`яної церкви я зауважив при в`їзді у село. Дерев`яна церква стоїть біля вулиці, яка веде до джерела, що розташоване за сто метрів від храму. Хрещата в плані, п`ятиверха святиня, з прибудованою до північної стіни вівтаря ризницею. Оточена традиційним піддашшям, стіни під яким складаються з відкритого пофарбованого зрубу, а над піддашшям - покриті фарбованим гонтом.

Одиночні та спарені вузькі арочні вікна подібні на бійниці. До церкви ведуть два входи - із заходу і півдня. На прицерковну територію також можна зайти через брами з двох сторін. На південь від святині розташована дерев`яна двоярусна дзвіниця, нижній ярус якої відкритий. Цікаво, що на одній зі стін другого ярусу з накладних цифр є дата "1580 р.". Зовні церква частково оновлена, ймовірно, в 2010-х роках.

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Історія села Лагодів від найдавніших часів до 1939 року". Львів.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Перемишлянський
район
___

Львівська
область
___

Вид на іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вигляд десять років назад.  Фото 20. 06. 2008