Топільниця
Церква Успіння Пр. Богородиці 1730
Церква на карті.  Фото 9. 03. 2011
Монастир з церквою Св. Трійці заснував на сирому корені на грунті, званому Демидка, Григорій Турянський, син шляхетного Теодора і Настасії Височанської, привілеєм від 11 квітня 1616 року і наділив його грунтами та надав ігуменові єромонаху ченцеві Антонієві. На жаль, не збереглося опису першої монастирської церкви.

У 1730 році в монастирі звели нову дерев'яну церкву, як свідчив напис на одвірку західних дверей, яку посвятили Успінню Пр. Богородиці. У 1774 році монастир приєднаний до Спаського, а 1788 року ліквідований. Монастирську церкву перетворили на парохіяльну церкву в Топільниці Горішній. У 1920-1930 - х роках церкву досліджували Михайло Драган і Володимир Січинський.

Топільницька церква привернула увагу і мистців, зокрема, 1928 року її та дзвіницю намалювала аквареллю Олена Кульчицька. Радянська влада зачинила церкву 1958 року. Проте громада, яка доглядала її, у 1970-х роках провела ремонт, стягнувши стіни нави лисицями та замінивши гонтове кожухування стін на вертикальне ошалювання дошками і лиштвами.

Після відкриття її у 1989 році громада відремонтувала церкву. "По периметру другого ярусу бабинця влаштована засклена арочна галерея, на яку ведуть деревяні сходи від північної сторони. На стіні з відкритого зрубу написана дата "1943 р." - моє доповнення. Комплекс складається з церкви, дзвіниці з двома будівлями, нової каплиці, шпихліру при дзвіниці та давнього цвинтаря.

На захід від церкви розташована сучасна їй дерев"яна двоярусна брама-дзвіниця стовпової конструкції. Церква з іншими спорудами утворює комплекс монастиря XVIII ст., унікальний для Старосамбірщини.

ЛІТЕРАТУРА: Слободян В. "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району". - Львів: Камула.-2015. - 424 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Старосамбірський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд у 1930-х роках. З видання "Українські деревляні церкви", М. Драган
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор