Кривка
Церква Непорочного Зачаття Пр. Богородиці 1927
13 червня 1561 р. король Сигізмунд Август підтвердив надання парафії священику о. Костеві зроблене Яном Мєлєцьким. Привілеї на лан грунту парафія отримувала від королів Сигізмунда ІІІ у 1596 р., Яна Казимира 17 січня 1651 р., Яна ІІІ Собєського 6 травня 1682 р. Попередня сучасної, дерев'яна триверха церква бойківського типу з високими багатозаломовими восьмериковими верхами зведена 1795 р. (деякі дослідники неправильно датують її 1761 р.).

У 1927 році тесля Юрій Мацедка з Таняви без відповідного дозволу збудував нову хрещату триверху дерев'яну церкву. Стару, стараннями директора Національного музею у Львові Іларіона Свєнціцького та митрополита Андрія Шептицького, розібрали і перенесли до Львова на Кайзервальд (тепер сканзен). На новому місці її поставили майстри Тома Джурин та Прокіп Демків з Ціневи у 1930 р., де вона стала церквою Премудрости Божої студитської Лаври.

В 1966 р. у Львові створено Музей народної архітектури та побуту і церква, що вже давно ввійшла в літературу і науковий обіг як класичний зразок розвиненого бойківського стилю, стала його першим експонатом. Нова церква в селі залишалася чинною весь радянський період. На початку 1990-х рр. переосвячена на церкву Непорочного зачаття Пр. Богородиці. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Розташовується на схилі пагорбу, відокремленого потоками, посеред села, на цвинтарі. Це хрещата, триверха будівля в неоукраїнському стилі, з гранчастим вівтарем і прямокутними укороченими бічними раменами та бабинцем. При вівтарі, по обидва боки, розташовані прямокутні захристії. Вінчають основні об'єми високі світлові восьмерики, вкриті наметовими банями зі сліпими ліхтарями та маківками.

На гребенях двосхилих причілкових дахів бічних рамен теж встановлені ліхтарі з маківками. Оточує церкву піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів. При західній стіні бабинця, під піддашшям, схований засклений ганок. Стіни підопасання, надопасання та восьмериків ошальовані вертикально дошками і лиштвами.

Як видно на фото, у 2011 р. під час ремонту церкви стіни восьмериків горизонтально оббили горбилем або деревяною вагонкою, вікна у них замінили пластиковими, покриття верхів і дахи церкви перекрили металізованою бляхою - моє доповнення. На північ від церкви, на місці старої, розташована широка дерев'яна триярусна, квадратова в плані дзвіниця, вкрита наметовим дахом. Зведена вона в кінці 1930-х рр.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Під час ремонту.  Фото 2011 р., з www.picasaweb.google.com/mazeno.pl
До ремонту.  Фото 25. 11. 2006 р., Pawel Pontek з www.klub-karpacki.org
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор