Накваша
Церква Св. Юрія 1795
Церква на карті.   Фото 31.03.2011.
Церкву в селі Накваша збудував і освятив під титулом св. Георгія єпископ Петро Білянський. У переказах, літературі й навіть у Шематизмах зустрічаються відомості, що церква збудована у 1000 році. Це явне непорозуміння могло зродитися на основі недописаної дати на старому одвірку, який зберігався в бабинці церкви. Ймовірно, первісно церква була тридільна, дерев'яна, одноверха. Пізніше були добудовані дерев'яні бокові рамена, що перетворило будівлю в хрещату.

А в 1905 році, як свідчить напис на фронтоні присінку, до старого бабинця стараннями о. Глібовицького добудовано чотири цегляні приміщення, які заповнили кути просторового хреста та мурований присінок. У церкві знаходиться ікона, яку на початку ХХ ст. місцевий священик Антон Федорук та його дружина склали як пожертву на оздоровлення сина Юрія, який змалку був дуже хворобливим. До 1939 р. покровителькою церкви була Савина Ясєнська, землевласниця з Підкаменя. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Знаходиться на схилі узгір'я, біля центру Накваші. З дороги до церкви по схилу розташовані стації Хресної дороги. Великих розмірів приземиста одноверха будівля з численними прибудовами по периметру. Виділяється великий мурований присінок, прибудований від заходу до бабинця. На його стіні над дверима є дата "1905 р.". Головний вхід до церкви - з півдня. Стіни будівлі до рівня даху тиньковані розчином.

Наву завершує оббитий бляхою світловий восьмерик, накритий низькою банею з ліхтарем і маківкою. Над вівтарем встановлена фальшбаня. Гребені бічних крил нави вінчають сліпі ліхтарі. На південній стіні нави в інтер'єрі церкви поміщена мурована таблиця з написом: "Памяти о. Михайла Краневича пароха накв. полоненого татарами з своими прихожанами 1675 р. померъ в Накваши 1696 р. посвящають наквашане 1901 р. Заходомъ о. А.Глібовицкого и о. І.Застирця кат. Бережан". Чотириярусний іконостас XVII-XVIII ст. грубо перемальований. На південний схід від церкви збереглася дерев'яна двоярусна дзвіниця з 1822 р., накрита наметовим дахом. На другий ярус є зовнішній вхід по дерев'яній драбині.

ЛІТЕРАТУРА: В. Вуйцик, С. Івасейко, В. Слободян "Українські церкви Бродівського району". Львів: Місіонер, 2000 р. - 192 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Бродівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор