Клекотів
Церква Св. Івана Богослова 1686
Церква на карті.   Фото 29.03.2011.
Церква знаходиться на рівній ділянці при в'їзді до Клекотова зі сторони села Шнирів, при дорозі, на північ від мурованого храму. Згідно з ненадрукованим шематизмом, підготовленим у 1939 році, дерев'яну церкву було збудовано у 1686 році (в деяких документах зустрічається дата 1720 рік). Спочатку церква була тризрубною одноверхою будівлею. Церква була споруджена, як кажуть в народі, "без жодного цвяха" і стояла на міцних дубових підвалинах. У 1871 р. церква після розбудови перетворилася на хрещату будівлю. Всі дахи, піддашшя і стіни над піддашшям були вкриті ґонтами, які на початку 1900-их років замінили на бляшане покриття.

Клекотівська церква мала статус дочірньої, а матірний храм знаходився у селі Шнирів. В ході Другої світової війни, під час боїв у березні - липні 1944 року, коли радянські війська стояли у Клекотові, а німці утримували Броди, старий і новий (мурований у 1937-1939 рр.) храми зазнали пошкоджень. Як пригадують старожили, на дерев'яному куполі нової церкви знаходився радянський спостережний пункт, де сидів солдат, що оглядав місцевість. Саме це стало причиною того, що німці почали обстрілювати з гармат церкву. В цей час постраждала і давня дерев'яна церква: снаряд влучив у південне рамено храму, розбив боковий вівтар, посікши осколками давні образи та стіни храму.

Після війни богослужіння в дерев'яній церкві відновилися, але це вже була не українська греко-католицька церква, а російська православна. У 1959 році до нової церкви перенесли старий дерев'яний іконостас, який був замалим для великого мурованого храму. З перенесенням іконостасу перейшли у нову церкву. Дерев'яну церкву закрили, через що вона занепадала й руйнувалася. Частина ікон зникла, також пропали стародруки й інші документи, що зберігалися в храмі. У 1980-х роках спеціальна комісія вивчала можливість перенесення цієї унікальної пам'ятки в музей під відкритим небом "Шевченківський гай". Однак з певних причин: чи то непридатний для транспортування стан пам'ятки, чи то через спротив громади, цього не було зроблено.

Під час облаштування мурованої церкви у 1990-х рр. було продано давній іконостас старого храму. Церква у користуванні громади УАПЦ. В інтер'єрі влаштували склад будівельного реманенту. Дерев'яна дзвіниця з 1790 р. була розібрана у 1993 році, коли на її місці збудували муровану.

ЛІТЕРАТУРА: В. Вуйцик, С. Івасейко, В. Слободян "Українські церкви Бродівського району". Львів: Місіонер, 2000 р. - 192 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
Бродівський
район
___

Львівська
область
___

Будова нової церкви біля старої деревяної.    Фото 1938 року з www.gurt.org.ua
Вид з нави в сторону хорів.    Фото 29.03.2011.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор