П'ятничани
Церква Св. Параскеви 1939
Церква на карті.  Фото 25. 02. 2008
Попередниця існуючої деревяної церкви була збудована у 1688 р. Не відомо, що з нею сталося, але 17 січня 1936 р. громада П`ятничан звернулася до Дирекції державних лісів у Львові з проханням про виділення 250 м. кубічних ялинового лісу для побудови нового храму. 2 червня 1938 р. Андрій Пеленський, парох села Лисятичі, благословив закладення наріжного каменю під будову церкви. Наступного року вона була освячена. На початку 2010-х рр.(?) усі вікна у церкві замінили на пластикові. Пам'ятка архітектури місцевого значення. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Розташована в центрі села, при дорозі, на рівній ділянці біля цвинтаря і забудови. Хрещата у плані, одноверха. Вівтар гранчастої форми, квадратова у плані нава з бічними гранчастими раменами і бабинець розташовані по осі схід-захід. До вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці. Вони і двосхилий дашок над входом до бабинця розривають піддашшя, яке навколо бабинця (крім північної стіни) переходить в опасання на деревяних профільованих стовпах. Під опасанням стіни з відкритого зрубу, над опасанням - шальовані вертикально короткими дошками, які імітують гонти.

Середхрестя нави завершує світловий восьмерик, вкритий шоломовою банею з ліхтарем і маківкою. Гребінь двосхилого причілкового даху бабинця вінчає маківка на ліхтарі, маленькі маківки влаштовані на гребенях багатосхилих дахів бічних рамен і вівтаря. На південний захід від церкви знаходиться мурована стінового типу триаркова дзвіниця. З півночі від церкви розташований цвинтар.

ЛІТЕРАТУРА: Р. Сулик "Дерев'яне церковне будівництво на Стрийщині". Львів-Стрий 1993.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Стрийський
район
___

Львівська
область
___

Іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор