Замочок
Церква Св. Дмитра 1790
Церква на карті.   Фото 8. 11. 2018 р., Наталя Мачіха.
Про попередню церкву в акті візитації від 1764 р. сказано: "дерев`яна, в три невеликі четвіркою випроваджені верхи, гонтами побита, року через давність невідомого виставлена". Сучасна церква збудована у 1790 р. (про це свідчить напис на одвірку південних дверей) зі соснових брусів на підмурівку стараннями о. Теодора Козакевича на кошт парафіян. Іконостас у нві (ще є іконостас у вівтарі) пензля Стефана Томасевича з кінця XIX ст. У 1831 році церква горіла.

Через десять років її відбудували. Про ще один ремонт свідчить напис на балюстраді хорів в бабинці (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Дня 3 травня 1853 р.". У 1893 році із заходу прибудували присінок, а 1986 року церкву відреставрували. З 1959 по 1989 р. стояла зачиненою. Почали ремонтувати зовні у 2012 р. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Дерев'яна церква стоїть у центрі села, на березі річки Дерев`янка. Наразі це одна з найдовших дерев`яних церков, які доводилося бачити (розмір 27,2 м. х 8,4 м.). Тризрубна триверха будівля. Складається з трьох квадратових рівновисоких зрубів, розташованих по осі схід-захід - великої нави, меншого бабинця і ще меншого вівтаря. До вівтаря зі сходу прилягає невелика прямокутна ризниця, вкрита трисхилим дахом, а до бабинця від заходу - великий рівноширокий присінок, вкритий двосхилим дахом.

Оточує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів. Стіни підопасання і восьмериків вертикально шальовані дошками і лиштвами, надопасання - кожуховані гонтами. Сильно витягнений вверх основний об'єм вінчають на світлових восьмериках шоломові бані з ліхтарями та маківками. На південний захід від церкви розташована дерев`яна двоярусна стовпова дзвіниця розмірами 4,3 м. х 4,3 м., вкрита пірамідальним наметовим дахом, збудована перед 1814 р.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
До ремонту.   Фото 17. 11. 2006.
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Церква на поч.1980-х рр.Фото з"Памятники градостраительства и архитектуры УкраинскойССР"
Фото церкви 25 травня 1929 року, Я. Пастернак. Джерело - www.lvivcenter.org
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Під час останнього ремонту. Фото Ігор Никін, 21.05.2012 р., з www.fotki. yandex.ru.