Гумниська
Церква Св. Арх. Михайла 1926
Церква на карті.   Фото 30.07.2008.
Перша письмова згадка про місцеву дерев`яну церкву відноситься до 1724 року. У 1829 році в ній служив священник о. Маркіян Шашкевич. У церкві зберігся його портрет роботи місцевого художника Ярослава Левицького (1939 рік). Влітку 1916 року будівля частково постраждала від пожежі і протягом наступного року була відновлена. Церква не могла вмістити усіх парафіян, враховуючи зростання населення навколишніх сіл, які належали до парафії села Гумнисько (передусім мова йде про сусіднє село Чучмани-Гумниські (сьогодні - Чучмани), які дотепер належать до парафії села Гумнисько - моя прим.).

У 1924 році розпочали збирати кошти серед парафіян для спорудження нової дерев`яної церкви за проектом архітектора Лева Левинського, яку відкрили і посвятили 21 листопада 1926 року. До 1939 року покровителькою церкви була Аліція архикнягиня Габсбург з Живця. У 1999 році церкву відвідав Святійший Патріарх Київський та всієї Руси-України Філарет. 5 березня 2010 р. у Львівській картинній галереї відбулась презентація відновленого іконостасу церкви. Іконостас був переданий у Львівську картинну галерею на початку 1990-х рр. та зберігався у фондосховищах Олеського замку. Реставрація іконостасу проводилась впродовж 2008 – 2009 рр. у Львівському філіалі Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Церква в користуванні громад УГКЦ і УПЦ КП (?).

Розташовується у північній частині села. Хрещата в плані, семиверха (чи не єдина на Львівщині!) деревяна церква. До квадратової в плані нави з півночі та півдня прилягають вужчі гранчасті бокові рамена, зі сходу - такий самий вівтар з прибудованими по обидві сторони ризницями, а з заходу - також вужчий бабинець з прибудованим маленьким присінком.  Церква оточена піддашшям, яке навколо бабинця переходить в аркову опасання-галерею на дерев`яних фігурних колонах. Стіни підопасання - фарбовані бруси зрубу, надопасання - вертикально шальовані дошками і лиштвами.

Вікна у стінах будівлі прямокутні, півкруглі, арочні, круглі. Високий світловий восьмерик на середхресті нави вкритий великою шоломовою банею з ліхтарем і маківкою. Трисхилий дах бабинця на низькому світловому восьмерику завершує приплюснена баня з маківкою. У чотирьох кутах нави влаштовані чотири квадратові вежі. Гребінь багатосхилого даху вівтаря має на нижчому восьмерику також вінчає маленька баня з ліхтарем та маківкою. На схід від церкви розташована дерев`яна двоярусна дзвіниця з 1926 року.

ЛІТЕРАТУРА: А. Юраш "Шематизм Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ КП". - Львів: ПАІС, 2000. - 248 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Буський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор