Бережниця
Церква Різдва Пр. Богородиці 1724
Церква на карті.   Фото 6. 07. 2015, Олександр Бендерський.
Як свідчать архівні дані, церкву зі смерекового дерева криту гонтами починало будувати 39 дворів з розрахунку на 100 місць. На надпоріжнику південних дверей в бабинець вирізьблено напис (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Дім мій ... збудований храм цей Року Божого 1724". До речі, ще збережено імена майстрів, які зводили церкву. В описі бережницької парафії з 1808 року написано, що церква мала дещо запущений стан і потребувала ремонту. У ХІХ ст. церкву перебудували. У 1893 році оновлена живописцем М. Горбовим стараннями пароха о. Корнелія Сеника, який був послом до австрійського сейму.

Місцеві землевласники Єва і Тадей Госєвські були покровителями церкви до 1939 року. За словами місцевого священника, церква не використовувалася за призначенням понад 60 років. Щоб врятувати її від остаточного краху, була ідея перенести будівлю до села Руда, за 8 км. від Бережниці. Та зважаючи на аварійний стан церкви від ідеї відмовилися. 2008 року в церкві почали реставраційні роботи, зняли дах. Через брак фінансування реставрацію не завершили, будівлю тимчасово обгорнули плівкою. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква належить до громади УГКЦ.

Розташована біля центру села, при дорозі. Тризрубна одноверха будівля розмірами 12,7 м. х 5,9 м. Складається з трьох рівношироких зрубів вівтаря, нави і бабинця. До вівтаря з півночі прибудована маленька ризниця. Вхід до церкви у південній стіні нави. Будівля оточена піддашшям (крім південної стіни нави), яке опирається на випусти вінців зрубів і дерев'яні стовпи. Стіни підопасання з голих брусів зрубу, надопасання - шальовані вертикально дошками. Над навою дуже низький восьмерик вкритий наметовим верхом. Бабинець та вівтар вкриті трисхилими дахами. Матеріал покриття - бляха і керамічна черепиця. На північ від церкви ще існувала деревяна одноярусна розмірами 4,0 м. х 4,0 м. дзвіниця, накрита пірамідальним дахом.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жидачівський
район
___

Львівська
область
___

Церква і план у 1980-х рр. З "Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР".
Давніший вигляд до консервації.   Фото 25. 11. 2006.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор