Деревня
Церква Різдва Пр. Богородиці 1846
Церква на карті.   Фото 17.11. 2006.
Початки церкви не відомі. Попередня невелика деревяна двоверха церква була збудована у 1604 році. В ній у 1839 році вінчався Маркіян Шашкевич з Юлією Крушинською, дочкою місцевого пароха Федора Крушинського. На місці старої церкви з ініціативи о.Крушинського дідичка Генрієта Творянська у 1846 році своїм коштом виставила нову дерев`яну церкву.

Звів її, за словами священника, той же майстер, що й церкву в Хлівчанах в 1841 р. У 1897 році внутрішні стіни та іконостас розмалювали Стефан Томасевич із селища Микулинців та Яків Хомик. Церква ремонтована у 1936, 1956, та 1972 роках. Дати цих ремонтів виписані на північно західній грані восьмерика нави. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Дерев`яна церква розташовується у південній частині села, на підвищеному березі р.Деревеньки. Будівля тризрубна, триверха, розмірами 23,7 м. х 11,6 м. Складається з ширшої квадратової в плані нави, до якої з заходу прилягає вужчий прямокутний бабинець, а зі сходу - вужчий гранчастий вівтар з двома прямокутними захристіями по боках. Церкву оточує піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, перерване невеликим присінком при західній стіні бабинця. Стрункості будівлі надає кожухування стін надопасання гонтами та шалювання восьмериків вертикально дошками і лиштвами (стіни підопасання вертикально шальовані дошками).

Місцеві мешканці розповіли, що незвичайний колір стін церкви дає вугілля, яке засипали у внутрішню порожнину стін. Коли храм "дихає", то зовнішні стіни покриваються чорним пилом. Не відомо, чи це правда. Рівновисокі зруби надопасання всіх трьох об'ємів завершують світлові восьмерики з незначно нахиленими до середини стінами, вкриті шоломовими банями з ліхтарями і маківками. Цікавинкою є оригінальна дворівнева система хорів. На південний захід від церкви стоїть деревяна одноярусна прямокутна в плані (розміри 4,9 м. х 3,2 м.) дзвіниця, вкрита чотирисхилим дахом.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Церква на поч.1980-х рр.Фото з"Памятники градостраительства и архитектуры УкраинскойССР"
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор