Хлівчани
Церква Різдва Пр. Богородиці 1844
Вигляд до початку ремонту.  Фото 8. 04. 2010.
Найдавніші відомості про церкву походять з 1564-1565 рр. Попередня дерев'яна тридільна, триверха церква, збудована, як свідчив напис над дверима, на початку XVII ст. і капітально відреставрована у 1720 р. У 1843-1844 рр. була замінена новою, також дерев'яною, збудованою коштом дідича Юзефа Дідушицького (за іншою інформацією гроші на будівництво надав пан Йосиф Удрицький).

Звів її той же ж майстер, що дещо пізніше збудував церкву в селі Деревня. Стіни святині у Хлівчанах розписав Мартин Яблонський у 1843-1844 рр. 19 червня 1844 р. церкву освятив перемиський єпископ Снігурський. У 1979 р. добудовано присінок. По другій світовій війні не була зачиненою.

До Хлівчан я йшов пішки 12 км. аж зі с.Стаївка (дорога Червоноград-Рава) - з громадським і не тільки транспортом в цьому краї не густо. Звичайно, йшов не дарма. Надзвичайно цікава зовні церква стоїть на підвищенні південної околиці села, поблизу місцевої школи. За силуетом відразу нагадала церкву Собору Пр. Богородиці в Батятичах, правда у хлівчанської колір зовнішніх стін надопасання був майже естремальний (у 2016 році бляху зі стін зняли і розпочали оббивати їх фальшбрусом).

Отож святиня тризрубна, триверха, стоїть на кам'яному підмурівку. Невеликий вівтар гранчастої форми має з обидвох сторін ризниці, причому південну розширили до краю піддашшя, яке оточує церкву. До бабинця прибудували великий рівноширокий присінок на три входи, щоб вірні не стояли під голим небом. Додаткові двері є у південній стіні нави. Ліворуч тих дверей висить старий образ, прикрашений вишитим рушником.

Стіни церкви тільки під опасанням залишили відкритим зрубом, вище опасання, на жаль, всі поверхні оббиті бляхою. До речі, над вікнами влаштовані дашки - досить оригінально. Також цікаво, що між вікнами нави, під кольоровим карнизом даху, є ще одне вікно. Над кожною частиною церкви є по світловому восьмерику (над навою, традиційно, найбільший), кожен з яких накритий банею з ліхтарем і маківкою.

Ще одна цікава деталь: навколо ліхтаря над банею нави побачите огорожу (знову згадав Батятичі), а в південно-східній стіні восьмерика видно невелику опуклість і віконечко буквально в самому карнизі. Так що біля ліхтаря є видова площадка (уявляю, який з неї відкривається краєвид, якщо до неї дістатися). На південь від церкви є три дерев'яні пам'ятні хрести і надгробний пам'ятник (вже не пригадую кому саме). На захід від святині стоїть дерев'яна триярусна дзвіниця, накрита наметовим дахом, за нею розташований великий цвинтар.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Сокальський
район
___

Львівська
область
___

Церква на карті.   Фото 20. 07. 2016, Юрій Сметана.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор