Жукотин
Церква Св. Пантелеймона 1942
Найдавніші відомості про сільську церкву походять з 1565 р. 17 березня 1567 р. самбірський староста Ян Старжеховський на прохання селян дозволив поставити церкву в Жукотині й надав парафію священику Лехну. Привілей на заснування церкви надав польський король Сигізмунд Август у 1570 р., одночасно наділивши її ланом грунту. Відома з джерел дерев'яна церква Втечі до Єгипту Пр. Богородиці, збудована громадським коштом у XVII (XVIII?) ст., згоріла у 1873 р.

На її місці у 1876 р. збудована нова тризрубна церква бойківського типу. Ця церква була спалена польськими вояками разом з селом 14 вересня 1939 р. Нову церкву в неоукраїнському стилі виставив місцевий майстер Дмитро Лехновий (Курашів), помагав йому Федько Буц. Лехновий вирізьбив і іконостас. Він любив будувати змалку. Люди ще пам'ятають як одного разу малий Дмитро збудував з дощечок на поді церкву.

Свою мрію майстер здійснив, звівши у рідному селі церкву в 1941-1942 рр. На одвірку вхідних дверей вирізьблена дата: "1942". З 1961 по 1989 р. храм був нечинний. Після відкриття переосвячений на церкву Св. Пантелеймона. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Розташована посеред села на високому пагорбі, на цвинтарі, над сільською дорогою до села Бережок. Орієнтована вівтарем на схід. Будівля складається з квадратової нави, до якої прилягають прямокутні укорочені бічні рамена (з півночі і півдня), зі сходу - вівтар з однією північною захристією, а з заходу - бабинець. Під нависаючою західною частиною верхнього ярусу бабинця влаштовано присінок.

Вінчає наву низький світловий восьмерик, вкритий наметовою банею, завершеною маківкою. Ще чотири маківки встановлені на двосхилих причілкових дахах бічних рамен, бабинця та вівтаря. Оточує церкву піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів. Стіни підопасання - був відкритий зруб, надопасання та восьмерика - були ошальовані вертикально дошками і лиштвами (по останньому ремонті усі стіни церкви покрили пластиковою вагонкою, вікна та вхідні двері присінку також замінили на пластмасові - моє доповнення).

Вхід на прицерковну територію і цвинтар, веде через триярусну, квадратову в плані дзвіницю, в її східній частині. Поряд з дзвіницею встановлений дзвін в пам'ять про спалення села польськими жовнірами 14 вересня 1939 р.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор