Ріпчиці
Церква Зіслання Св. Духа 1873
Церква на карті.   Фото 24.10.2009.
За документами в селі у 1589 р. вже існувала церква. Збудована у 1745 р. коштом Йосифа Бєльського дерев`яна церква св. Костянтина і Олени у 1822 р. стала аварійною і не використовувалася до свого завалення в середині 1830-х рр. Замість неї була споруджена інша дерев`я на церква Введення Пр. Богородиці, яка проіснувала до 1870-х рр. У 1873 р. (деякі джерела подають 1875 чи 1877 р.) збудована існуюча дерев`яна святиня. По другій світовій війні з 1962 по 1989 р. стояла зачиненою і використовувалася спочатку на склад мінеральних добрив, а пізніше - сільський краєзнавчий музей.

Церква стоїть біля сільської вулиці. Зі сходу і півдня біля церковного подвір`я заболочена територія. За конструкцією церква тризрубна (хоча бабинець і нава утворюють один об`єм), безверха. Орієнтована вівтарем на південний схід. До невеликого вівтаря з півночі прибудована ризниця, дах якої суміщений зі схилом даху вівтаря. Крім головного входу до бабинця, існують вхідні двері у південній та північній стінах нави. Також у цих стінах назовні можна побачити виступ зрубу, який в інтер`єрі конструктивно розділяє бабинець і наву.

Біля входу до церкви висять два образи: ліворуч, очевидно, Воскресіння Христове, праворуч зображений св. арх. Михаїл. Праворуч нього висить пам`ятна гранітна таблиця з написом: "У цій церкві в 1897-1911 роках Службу Божу правив о.МИХАЙЛО БАЧИНСЬКИЙ (1866-1912) - парох Ріпчиць, відомий український поет (псевдонім - Орест Філаретів) і просвітянський діяч, засновник у 1903 р. і перший голова Товариства "Просвіта" Дрогобиччини". Церква оточена піддашшям. Стіни під ним складаються з відкритих брусів зрубу, над ним - вертикально шальовані дошками з лиштвами. Спільний об`єм нави та бабинця накритий двосхилим дахом, гребінь якого увінчує маленька вежа з маківкою.

Всередині вежі помітно маленький дзвін. Вівтар накритий нижчим двосхилим дахом. На захід від церкви стоїть дерев`яна двоярусна дзвінниця з наметовим дахом. Її стіни у нижньому ярусі пофарбували, а верхньому - залишили без фарби. У східній частині подвір`я розташована дерев`яна каплиця, накрита двосхилим дахом з керамічної черепиці. На південь від церкви стоїть символічний гранітний пам`ятник. На двох його сторонах є зображення, очевидно, святих, але я не зміг добре роздивитися, бо ворота були зачинені. Недалеко від старої церкви, на схилі, збудований сучасний мурований храм.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

Фрагмент інтер'єру.  Фото Jackie Riceman з www.flickr.com
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна