Інтер'єр церкви. Фото 2004 р., В.Ольхом'як, з "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян
Перша згадка про церкву на давньому передмісті Посада Фельштинська походить з податкового реєстру 1526 року. Згадана церква і в податкових реєстрах 1589 та 1628 років. Не збереглося даних про церкву з XVII ст.

Вперше про посвяту церкви йдеться у вкладному написі в "Октоїху" львівського друку 1686 року. Цікавим в ньому є те, що церква мала дві посвяти - Зішестю Св. Духа та Святим Кузьмі і Дем'яну. В інвентарі 1733 року зазначено: "Церква Зіслання Св. Духа дерев'яна, стародавня, теперішнього року постягувана і укріплена..."

Візитатор старосільського деканату 1761 року записав: "Церква уфундована коло триста років тому, перед козаччиною, чиїм коштом ніхто не скаже, великого ремонту вимагає. В коляції панів Берестянських і їх спадкоємців..."

У 1790 році на місці давньої, понад тристарічної церкви збудували нову, теж дерев'яну. Згідно з переказами, звели її з латинської каплиці, закупленої в Сусідовичах. Ймовірно, новій церкві залишили лише одну посвяту Св. Кузьмі і Дем'яну, бо під такою посвятою вона згадана у всіх шематизмах ХІХ-ХХ ст.

В акті візитації 1815 року зазначено, що "коло церкви великий непорядок чиниться, дзвіниці немає". Під час відновлення церкви 1900 року до її прикрашення "власноручно" причинився маляр, різьбар і позолотник Іван Шпотко. Ще одне відновлення храму громада провела у 1937 році. Після другої світової війни церква була весь час чинною.

Стінопис в інтер'єрі церкви передвоєнний, орнаментальний з окремими сюжетними композиціями. На північний захід від церкви розташована одноярусна квадратова дзвіниця, зведена одночасно з церквою.

ЛІТЕРАТУРА: Слободян В. "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району". - Львів: Камула.-2015. - 424 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
Скелівка
© 2007  "Дерев'яні Церкви Західної України"
Церква Свв. Кузьми і Дем'яна
1790
Фото 30. 08. 2012