Задвір'я
Церква Собору Пр. Богородиці 1808
Церква на карті.   Фото 10.03.2008.
Уперше про місцеву церкву написано в акті люстрації від 1570 р. Земельна метрика 1787 р. повідомляє, що в Задвір`ї була церква, дзвіниця і цвинтар, які займали площу 21 х 28 сажнів (сажень - міра довжини, близько 2 метрів - моя прим.). У 1801 р. місцева церква була з різаного соснового дерева, покладеного на дубові підвалини, з верху і до низу обшита гонтом. Дзвіниця з тесаного дубового дерева мала добрий стан. Через сім років, у 1808 р., збудували існуючу дерев`яну церкву Собору Богородиці (Втечі Богородиці до Єгипту). 16 червня 1868 р. з візитацією парафії побував митрополит Спиридон Литвинович.

Перед 1872 р. церква була відремонтована, забезпечена необхідним інвентарем і помальована. 10 травня 1888 р. церква отримала привілей проведення відпустів на свята св. ап. Петра і Павла, Преображення Господнього та Собору Богородиці. Через вісім років надали додатковий привілей проведення відпустів на Вознесіння Господнього. У 1901 р. тодішній парох Задвір`я о. Кульчицький писав, що дерев`яна церква був покрита гонтом і мала близько 120 років(?). Вона була в доброму стані, але не могла помістити всіх парафіян, яких було 1400 осіб. Біля неї стояла мурована дзвіниця з п`ятьма дзвонами.

З ініціативи о. Кульчицького в селі почали збирати кошти на будівництво нової церкви (очевидно, зібраних грошей вистачило тільки на її розширення у 1912 р.). Переважно заповідали кошти або землю на цю мету старші люди у своїх передсмертних заповітах. У 1931 р. парафія у Задвір`ї налічувала 1610 парафіян. Також тут мешкали 600 поляків, які у 1913 р. утворили власну парафію та 105 осіб інших національностей. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Розташовується на північній околиці села, при дорозі, біля забудови. У плані тризрубна, видовжена, одноверха. Складається з квадратової нави, до якої зі сходу прилягає вужчий гранчастий вівтар, а з заходу - вужчий бабинець, який значно видовжили під час одного з ремонтів. До бабинця прибудований рівноширокий вузький ганок, а до вівтаря з обох сторін - ризниці. Також ганок влаштований перед входом до бабинця з півдня.

Стіни церкви вертикально шальовані дошками, в нижній частині по периметру оточені захисним дашком. Наву на світловому восьмерику завершує шоломова баня з ліхтарем і маківкою. На південний схід від церкви розташована мурована стінна дзвіниця з трьома дзвонами, найбільший з яких називається "Антін" (Антоній).

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Буський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор