Кулява
Церква Введення в Храм Пр. Богородиці 1895
Церква на карті. Початок ремонту. Фото серпень 2013 р. з www.myzhovkva.com
Перша знана у селі дерев`яна церква з одним восьмибічним верхом була збудована у 1642 (1640) році. У 1895 році на її місці стараннями пароха села Деревня о. Володимира Подолинського почали будову існуючої церкви, яку завершили за шість років. Про це сповіщає різьблений напис на надпоріжнику західних дверей (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Теслею Дому Божого Івасем Радухом підписав Василь Верхрацький Збудований Дім Господній Року 1901 Дня 20 квітня". Цього ж року освячена. Від 1960 по 1989 рр. стояла закритою. Відновлена після відкриття, на початку 1990-х рр. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Церква розташована на невисокому підвищенні в центрі Куляви. Тризрубна, триверха будівля розмірами 15 м. х 11 м. до гранчастого вівтаря котрої симетрично прибудовані ризниці, а до бабинця з заходу - маленький присінок, вкритий двосхилим дахом. Оточує церкву піддашшя, перерване ганком (на його фронтоні намальована цифра "100", що, ймовірно, означає столітній ювілей церкви) при південному вході в наву і присінком при західній стіні бабинця. Стіни церкви вертикально шальовані дошками з лиштвами.

Світлові восьмерики (над навою більший), поставлені на рівновисокі стіни надопасання, вкриті шоломовими банями зі сліпими ліхтарями та маківками. В інтер`єрі (станом на кін. 1990-х рр.) розташований різьблений і золочений іконостас XVII ст. На південь від церкви стоїть прямокутна у плані дерев`яна одноярусна стовпова дзвіниця, накрита чотирисхилим дахом. Низ дзвіниці захищений широким фартухом. До речі, дзвіниця дерев`яної церкви у сусідньому с.Деревня аналогічна за формою. Вхід на огороджену церковну територію веде через невелику чотиристовпну брамку, вкриту пірамідальним наметовим дахом.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Церква до ремонту.   Фото 25. 06. 2008.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор