Яблунів
Церква Благовіщення Пр. Богородиці 1838
Згідно з джерелами, парафія вже існувала перед 1562 р., тому що 29 вересня цього року староста Очеський затвердив її продаж. Привілеї парафії на лан грунту та інші ділянки надали королі Сигізмунд Август 19 січня 1563 р., Сигізмунд ІІІ - 15 листопада 1569 р. та Ян Казимир - 16 жовтня 1660 р. Давніше в церкві була "Тріодь", друкована у 1666 р., з покрайнім дарчим написом до неї, датованим 1695 р.

Пізніший запис повідомляв, що стара церква завалилася у 1709 р. - "1709 r. gdy grad byl taky co wichor poroznosyl chalupy i cerkiew porozwalal". Наступна дерев'яна церква Св. арх. Михайла була збудована невдовзі. Вона простояла до 1834 р.

Історія будівництва теперішньої церкви Собору Пр. Богородиці була написана на одвірку (тепер одвірок з написом втрачений): "Sia Cerkow wybudowana Roku 1838 Mayster Ioan Nastasynec z Krasnoho. Luc Chariw Fundator. Onyfro Ulynec ciesla. Yandriy Holod opikun". В 1875 р. церква змінила посвяту на Благовіщення Пр. Богородиці. Відновлювалася у 1928-1929 рр. З 1946 по 1989 рр. стояла зачиненою. Церква у користуванні громади УГКЦ.
 
Розташована на пагорбі посеред села, на сільському цвинтарі. Дерев'яна тризрубна, триверха будівля бойківського типу. Квадратові зруби вінчають пірамідальні наметові верхи з п'ятьма заломами над навою, чотирма - над бабинцем і трьома - над вівтарем. Оперізує церкву широке піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, під яким сховані бічні ризниці вівтаря (північна новіша).

З заходу до бабинця на початку 1990-х рр. прибудований великий присінок, вкритий двосхилим дахом. Стіни церкви ошальовані дошками і лиштвами. На захід від церкви розташована дерев'яна триярусна дзвіниця, завершена пірамідальним наметовим дахом зі сліпим восьмериком, вкритим цибулястою банею. Звів її у 1834 р. майстер Йосиф Гомзяк. В північній частині дзвіниці влаштований прохід на церковну територію з цвинтарем.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд до ремонту.  Фото 2006 р., Tomash Hlavacek (Чехія)
Вигляд у 1930-х роках.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор