Білявці
Церква Покрова Прсв. Богородиці 1928
Церква на карті.   Фото 15.03.2011.
У 1884 році на місці старої невеличкої і дуже знищеної часом будівлі було поставлено нову. Вона була дерев'яна, хрещата в плані, однобанна - "у візантійському стилі", як писав у 1896 р. візитатор, захоплюючись виглядом церкви, що стояла в оточенні старих лип. Ковальські роботи тоді ж виконав для неї майстер Михайло Голиновський, а роботи по каменю - майстри Яків Стеблак та Матвій Дацюк.

Під час Першої світової війни ця церква була знищена. Нову, теж дерев'яну, збудував у 1928 році будівничий з містечка Белза, як свідчать мешканці села. У 1930-х рр. вівтар розмалював маляр Дмитро Якимович. До 1939 р. покровителем церкви була Банкова спілка Вільгельма Шмідта. Церква в користуванні громади УАПЦ.

Розташована у центрі села, на великій ділянці, яку раніше оточували дерева. Хрещата в плані одноверха будівля, підвалини якої опираються на бетонний фундамент. Всі рамена прямокутні в плані. До вівтаря з півночі та півдня прилягають ризниці, а до бабинця від заходу - трохи вужчий присінок, який видовжили (у порівнянні з виглядом у 1990-х рр.) під час ремонту. Піддашшя, що оперізує церкву, оперте на випусти вінців зрубів.

Стіни шальовані вертикально дошками і лиштвами, восьмерика - оббиті бляхою (раніше були шальовані як стіни церкви). Бічний вхід до церкви у південному крилі нави. Середхрестя нави завершує світловий восьмерик вкритий банею зі світловим ліхтарем і маківкою. Під час останнього ремонту наприкінці 2000-х рр. повністю замінили все покриття церкви, також вікна у восьмерику, пофарбували стіни підопасання, змонтували організовану систему водовідводу, доріжку до церкви замостили бруківкою.

На південний захід від церкви знаходиться деревяна двоярусна дзвіницю накрита пірамідальним наметовим дахом. Поблизу неї стоїть маленька закритого типу дерев'яна капличка. На церковному подвір'ї ще збереглися старі кам'яні різьблені хрести, один з яких має дату 1748 р.

ЛІТЕРАТУРА: В. Вуйцик, С. Івасейко, В. Слободян "Українські церкви Бродівського району". Львів: Місіонер, 2000 р. - 192 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Бродівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор