Волиця
Церква Св. Дмитра 1875
Церква на карті.   Після останнього ремонту. Фото 2013 р., з www.gradleva.com.
Попередня дерев`яна церква у Вільках Мазовецьких (стара назва села), збудована, правдоподібно, у XVIII ст., із соснового дерева на дубових підвалинах і стендарах, згадується в документі 1803 року, як не дуже стара, але замала для парафіян. У 1875 році на її місці стараннями пароха о. Корнилія Саїка коштом добровільних пожертв парафіян завершили будівництво існуючої деревяної церкви, що тривало п'ять років. Спочатку храм розмалював Теофіл Копистинський. Не була зачиненою після другої світової війни. Церква в користуванні громади УПЦ КП.

Церква розташована на рівній ділянці в південно західній частині села. Хрещата в плані, п'ятиверха, розмірами 30 м. х 21 м. До квадратової в плані нави прилягають - з заходу прямокутний бабинець, з півдня і півночі - гранчасті бокові рамена, зі сходу - гранчастий вівтар з двома прямокутними захристіями по боках. До бабинця з заходу приставлений прямокутний присінок. Церкву оточує опасання, оперте на профільовані колони. Ризниці сховані під опасанням, але своїми дахами здіймаються над ним. Стіни підопасання вертикально шальовані дошками, надопасання - кожуховані гонтами, восьмериків - криті бляхою.

Рівновисокі зруби п'яти головних об'ємів завершені високими світловими восьмериками, вкритими шоломовими банями зі сліпими ліхтарями і маківками. Цікаве вирішення інтер'єру будівлі. Бокові рамена об'єднані з навою триарковими прорізами, а хори, що оббігають по периметру бабинець, виходять і в наву. Різьблений і золочений іконостас сучасний церкві. На північ від церкви стоїть нова мурована двоярусна стінна дзвіниця з трьома дзвонами, головний з яких називається "Дмитрій" (так, як покровитель храму) і походить з 1922 року. На огороджену церковну територію ведуть два входи - зі сходу і півночі - у вигляді чотириколонних альтанок, вкритих чотирибічними банями, посадженими на пірамідальну основу.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

До ремонту. Фото 3. 07. 2008.
Вид на іконостас.  Фото 2013 р., з www.gradleva.com.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор