Вівня
Церква Собору Пр. Богородиці 1907
Церква на карті.  Фото 25. 07. 2017, Андрій Сенько.
Найдавніша святиня, також з дерева, знаходилася на старому цвинтарі. Після того, як разом із дерев`яною дзвінницею вона згоріла у 1891 році, на новому цвинтарі збудували іншу церкву. У 1905 році в селі сталася пожежа, яка знищила церкву.

Тодішній парох сіл Вівня і Угерсько отець Лев Горалевич зробив у книзі "Парастасник" запис: "Стара церва згоріла в неділю перед Воздвиженням Чесного Хреста Господнього 1905 року, опівдні. Причина пожежі — залишені непогашені лампи. Церква була мала, але дуже гарно прикрашена. Згоріла церква дотла, нічого не врятували, залишилася тільки дзвіниця".

Люди ходили молитися до церков у інші села, найбільше до Угерська. Через деякий час у центрі села, над потічком мешканці Вівні взялися за будівництва нової церкви. Будівельні матеріали доставляли возами з села Гаї — деревину, з села Луги, що на березі ріки Стрий — гравій. Так було закладено муровані основи, які благословив з дозволу Високопреосвященного митрополита Львівського Андрея Шептицького Високопреподобний отець Амвросій Полянський — парох Конюхова і декан Стрийський.

25 серпня 1907 року було завершено спорудження церкви "Собор Пресвятої Богородиці" у Вівні за проектом відомого архітектора, професора Львівської Політехніки Івана Левинського. Церква коштувала 18000 крон. У 1912 році справлено іконостас за 2900 крон (інфо з www.stryi.com.ua). Пам'ятка архітектури місцевого значення.

Місцеву дерев`яну церкву можна побачити біля центру села, за школою. Головна вісь храму орієнтована з південного-заходу головним входом на північний-схід, в сторону дороги. Будівля одноверха, хрестова у плані, бокові крила нави та вівтар гранчастої форми. По периметру оточена піддашшям, яке над вхідними дверима переходить у двосхилий дашок, опертий на залізні труби. До вівтаря симетрично прибудовані ризниці. На початку 1990-х рр. вони були меншого розміру.

Очевидно, під час одного з ремонтів їх розширили і перекрили новими дахами (фрагменти старих дахів видно над новими). Стіни зрубу під піддашшям оббили дерев`яними дошками, а стіну бабинця від головного входу прикрасили зображеннями свв. Володимира і Ольги. Решту зовнішніх стін вертикально шальовані фарбованими дошками з лиштвами.

Середхрестя нави на четверику завершує високий світловий восьмерик, накритий банею з ліхтарем і маківкою. Гребені дахів увінчані маленькими хрестами. Ліворуч вхідної брами на церковне подвір`я стоїть на постаменті фігура Пр.Богородиці, праворуч - пам`ятний кам`яний хрест. На захід від церкви збудована сучасна мурована одноверха будівля, очевидно, каплиця. Відомо, на початку 1990-х рр. біля храму стояла дерев`яна двоярусна дзвіниця каркасного типу.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Стрийський
район
___

Львівська
область
___

Іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
З іншого ракурсу.  Фото 24. 11. 2008
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор