Жуків
Церква Св. Івана Богослова 1873
Бережанський
район
___

Тернопільська
область
___

Інформація про церкву з видання "Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ. Парафії, монастирі, храми. Шематизм". Тернопіль: ТОВ "Новий Колір", 2014 - 520 с.

"Перша згадка про парафію датується 1709 роком. Ймовірно, тоді вона вже була греко-католицькою і такою залишалася по 1946 рік. Вдруге парафія стала греко-католицькою у 1990 році. Роки використання храму: (Стара дерев'яна церква) - 1832-2001 рр., (Нова мурована церква) - з 2001 року."

Місцеві перекази переконують: існуюча сьогодні деревяна тризрубна триверха церква не з Жукова. Її збудували в 1873 році в Нараєві (колись містечко, а сьогодні велике село в Бережанському районі). Не відомо коли її перевезли до села Жуків. Правда відомо, що церква була парафіяльною. На стінах восьмериків бабинця і вівтаря, на блясі можна побачити дати: "Жуків 1928" і "Шумляни 1928". Очевидно, що в цьому році саме на кошти парафіян сіл Жуків і Шумляни придбали і встановили бляшане покриття верхів.

Греко-католицька громада, якій на початку 1990-х років передали в користування церкву, відремонтувала її, а пізніше з півдня прибудувала до вівтаря нову муровану ризницю (стара деревяна є при північній стіні вівтаря). А зі сходу до вівтаря прилягає велика кам'яна захристія. Церква привертає уважний погляд своїми деталями. Наприклад: кожну стіну будівлі зміцнили парами вертикальних брусів, баню нави завершили двоярусним ліхтарем (подібно як на церкві з Урмані,), а верхи бабинця і вівтаря - ліхтарями на основі у вигляді зрізаної цибулі. На території біля церкви збереглася стара деревяна дзвіниця і пам'ятник ієрею Іосифу Лужницькому (1821-1881(?).

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................