Розгадів
Церква Св. Параскеви 1911
Церква на карті.   Фото 29.06.2012 р.
Про першу церкву в селі відомо, що вона і цвинтар були в місцевості «За хрестом». Це було дуже давно. Документи свідчать, що деревяна церква з 1696 р. проіснувала в селі до 1910 року. Кажуть, тоді будівлю розібрали і перевезли до с. Йосипівка (сьогодні Зборівського району). Мешканці Розгадова вже мали збудований новий храм, який існує сьогодні. Будівництво розпочали в 1908 році без дозволу. Майстром був Михайло Дидик з села Дрищів (сьогодні с. Надрічне, Бережанського району). В процесі зведення будівлі громада отримала необхідні дозволи. Граф Потоцький дав для будівництва дуби.

Освятили храм в 1911 році. З візитацією тут побував митрополит Андрей Шептицький. В 1928 році церква ремонтована після пошкоджень в першій світовій війні. В радянський час постійно діюча. Церква і деревяна триярусна дзвіниця тотально відновлені греко-католицькою громадою (стіни оббили гонтами, замінили двері, вікна і т.д. - витратили понад 200 тис. грн.), адже в 2010 р. провели велике святкування століття церкви. Хрещата в плані, має три верхи, яскраву зовнішність, розташована на схилі з початку села (якщо їхати зі сторони Поморян) - для мене вона, мабуть, найгарніша в Зборівському районі.

Що пишуть про храм у виданні "Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ. Парафії, монастирі, храми. Шематизм". Тернопіль: ТОВ "Новий Колір", 2014 - 520 с.

"Стару церкву в с. Розгадів збудовано у 1696 р., а в 1867 році - розширено, у 1874 р. - розписано. Церква була дерев"яною однокупольною, покритою гонтом. Нову церкву св. Параскевії збудовано у 1910-1911 рр. на місці старої, розібраної і проданої у с. Йосипівку (Юзефку), де вона згодом згоріла. Зі старої церкви дотепер залишилися речі церковного вжитку, а також бічний престіл Матері Божої, який у старій церкві був головним, багато ікон на стіні та іконостасі.

Нову дерев'яну церкву будували за о. Євстахія Данилевича. 29 червня 1938 року з візитацією на парафії побував єпископ Іван Бучко. Під час візитації єпископ освятив головний престіл, який зберігся до нині. До 1946 р. парафія належала до УГКЦ. З 1946 по 1992 р. вона належала разом із храмом до РПЦ (Російської Православної Церкви). У 1992 році парафія влилася в лоно УГКЦ".

ЛІТЕРАТУРА: "Зборівщина: історія і сьогодення: Історико-краєзнавчий нарис", укл. М. Б. Бігус. - Тернопіль: Воля, 2008 - 480 ст.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Зборівський
район
___

Тернопільська
область
___

Вид на церкву з дороги до останнього ремонту. Фото 2007 р., Володимир Гуменюк
Вигляд церкви у 1930-х роках(?).  Фото з  видання "Бережанська земля..."
Іконостас.  Фото 2010 р. з  www.risu.org.ua
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор