Стара Скварява
Церква Св. Арх. Михайла 1508 (1820)
Церква на карті.   Фото 29. 08. 2012.
Вперше місцева церква документально згадується у 1578 р. У 1715 р. вона згоріла, а на її місце перенесли дерев`яну одноверху церкву з с.Глинсько, де вона стояла на горі, на місці городища Щикотина, знищеного монголами 1241 року. За сенсаційним відкриттям, яке зробив наприкінці 2008 року відомий львівський дослідник дерев’яних українських церков Василь Слободян з Інституту «Укрзахідпроектреставрація», котрому пощастило побачити прикритий накладною дошкою вирізьблений напис на брусах північної стіни нави, – церква датована 1508 (!) роком. (вона зберегла автентичний низ та іконостас, а от верх її, на думку Василя Слободяна, є пізнішою перебудовою).

Дату побудови церкви підтверджує не тільки новознайдений напис, а й інша згадка, яка свідчить, що цій церкві 1700 року було «двісті без осьми». У 1820 р. провели ремонт будівлі (давніше цю дату вважали за рік будови церкви). Знищена у другій світовій війні баня церкви відбудована мешканцями. З 1947 по 1989 р. стояла зачиненою. Церкві повернули оригінальний вигляд по реставрації у 2010-2011 р. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Церква розташовується в центрі села, на низькому підвищенні, на північ від нової мурованої у 1991-1995 р. церкви. Тризрубна одноверха будівля площею 50 кв. м, заввишки — 15 м. До реставрації складалася з ширшої квадратової нави, вужчого гранчастого вівтаря зі сходу та вужчого прямокутного бабинця з заходу. До нього з цієї ж сторони приставлений рівноширокий присінок, а до вівтаря з півночі - захристія. Церкву оперізує піддашшя оперте на випусти вінців зрубів. Стіни підопасання давніше були оббиті дерево-волокнистими плитами, надопасання - кожуховані гонтом.

Після реставрації розібрали присінок, бабинець і вівтар вкоротили та змінили їм форму дахів, замінили бруси зрубів, дахи та стіни надопасання кожухували новим гонтом. Вищий четверик зрубу стін надопасання нави завершує світловий восьмерик, вкритий шоломовою банею з ажуровим ліхтарем і маківкою. Нижчі зруби надопасання бабинця і вівтаря вкриті відповідно двосхилим причілковим дахом  і трисхилим дахом. Давніше у церкві стояла унікальна пам`ятка - іконостас видатного українського художника Івана Рутковича, ЄДИНИЙ збережений зразок повного комплексу молільного та празничкового рядів середини XVI ст.

Після реставрації іконостас мають повернути до рідної церкви, де на той час повинно бути зроблено все, що забезпечуватиме вимоги музейного зберігання пам’ятки. Проте за словами мешканців села, реставратори малюють копію іконостасу, щоб оригінал не повертати громаді Старої Скваряви. На південний захід розташована деревяна двоярусна дзвіниця накрита пірамідальним верхом, збудована перед 1901 р.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд церкви до реставрації.   Фото 11. 02. 2008.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Проект реставрації. План церкви. Архітектори С. Піньковський і А. Гайдучик. Фото з docplayer.pl
Проект реставрації. Переріз церкви. Арх. С. Піньковський і А. Гайдучик. Фото з docplayer.pl